O‘zbekiston va JBIC: 10 milliard dollarlik loyihalar rejalashtirilmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Tokiodagi rasmiy tashrifi davomida Yaponiya xalqaro hamkorlik banki (JBIC) boshqaruvchisi Nobumitsu Xayasi bilan uchrashdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu uchrashuvda bank bilan strategik sheriklikni yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Muloqot davomida JBIC bilan hamkorlikning ijobiy natijalari qayd etildi.
Xususan, bankning O‘zbekiston bilan loyihalar portfeli 5 milliard dollardan oshib, neft-kimyo, energetika, telekommunikatsiyalar, infratuzilma, yengil sanoat va boshqa sohalarni qamrab olgani ta’kidlandi. Shu bilan birga, energetika, transport, axborot texnologiyalari infratuzilmasini rivojlantirish, sog‘liqni saqlash tizimini modernizatsiya qilish kabi ustuvor yo‘nalishlarda umumiy qiymati 10 milliard dollardan ortiq yangi loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Shuningdek, amalga oshirilayotgan loyihalarning samaradorligini oshirish zarurligi ta’kidlandi. Muzokaralarda ijtimoiy sohalarda davlat-xususiy sheriklik loyihalarini qo‘llab-quvvatlash hamda xususiy sektorni rivojlantirishga qaratilgan investitsiyalarni kengaytirish masalalari ham muhim ahamiyat kasb etdi.
JBIC boshqaruvchisi Nobumitsu Xayasi O‘zbekiston bilan hamkorlik natijalarini yuqori baholab, Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarni qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanini bildirdi. Manba: zamin.uz

Узбекистан и JBIC: планируются проекты на 10 миллиардов долларов
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев во время официального визита в Токио встретился с управляющим Японского банка международного сотрудничества (JBIC) Нобумитсу Хаяси. Об этом сообщает Zamin.uz.
На этой встрече обсуждались вопросы дальнейшего развития стратегического партнерства с банком. В ходе диалога были отмечены положительные результаты сотрудничества с JBIC.
В частности, было подчеркнуто, что портфель проектов банка с Узбекистаном превысил 5 миллиардов долларов и охватывает нефтехимию, энергетику, телекоммуникации, инфраструктуру, легкую промышленность и другие отрасли. При этом особое внимание уделялось разработке и реализации новых проектов общей стоимостью более 10 миллиардов долларов в приоритетных направлениях, таких как развитие энергетики, транспорта, инфраструктуры информационных технологий и модернизация системы здравоохранения.
Также было отмечено необходимость повышения эффективности реализуемых проектов. В переговорах важное значение имели вопросы поддержки проектов государственно-частного партнерства в социальных сферах, а также расширения инвестиций, направленных на развитие частного сектора.
Управляющий JBIC Нобумитсу Хаяси высоко оценил результаты сотрудничества с Узбекистаном и выразил готовность поддерживать реформы, проводимые в Новом Узбекистане. Источник: zamin.uz