Xo‘jaobodda 12 milliard so‘mlik oltin qo‘lga olindi
Davlat xavfsizlik xizmati va Bojxona qo‘mitasi xodimlari hamkorligida Andijon viloyatining Xo‘jaobod tumanida maxsus tezkor tadbir o‘tkazildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tadbir davomida “Do‘stlik” chegara bojxona posti yaqinida Farg‘ona viloyatida yashovchi, 1994 yilda tug‘ilgan fuqaro T.T. to‘xtatilib, uning yonidagi xo‘jalik qopi xolislar ishtirokida tekshirildi.
Tekshiruv davomida qop ichida bo‘lgan uch dona temir qoplamali avtomobil ehtiyot qismlari bo‘laklarga ajratilganda, ularning ichiga yashirilgan jami 7 kilogramm 784 gramm oltin bo‘laklari topilgani aniqlandi. Mutaxassislar tomonidan berilgan baholash xulosasiga ko‘ra, ushbu oltinlarning umumiy qiymati 12 milliard 465 million 795 ming so‘mni tashkil etadi.
O‘tkazilgan surishtiruv natijasida ma’lum bo‘lishicha, T.T. bu oltinlarni Toshkent shahridan olib, Qirg‘izistonda qabul qiluvchi shaxsga bojxona nazoratidan yashirincha yetkazib berishni rejalashtirgan.

В Ходжаободе изъяли золото на сумму 12 миллиардов сум
В ходе совместной операции сотрудников Государственной службы безопасности и Таможенного комитета в Ходжаободском районе Андижанской области был проведён специальный оперативный рейд. Об этом сообщает Zamin.uz.
Во время мероприятия возле пограничного таможенного поста «Дустлик» был остановлен гражданин Т.Т., 1994 года рождения, проживающий в Ферганской области, и при нём в присутствии понятых был проверен хозяйственный мешок.
В ходе проверки, когда три железных автомобильных запасных части, находившиеся в мешке, были разобраны на отдельные детали, было обнаружено в общей сложности 7 килограммов 784 грамма золотых слитков, спрятанных внутри. По заключению экспертов, общая стоимость этого золота составляет 12 миллиардов 465 миллионов 795 тысяч сум.
В результате расследования выяснилось, что Т.Т. планировал доставить это золото из города Ташкента в Кыргызстан, скрывая его от таможенного контроля, для передачи получателю.
В настоящее время по данному факту принимаются соответствующие правовые меры. Следственные действия продолжаются.