O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasida sayohatlar sezilarli oshdi
2025 yilning yanvar-noyabr oylarida Yaponiya va O‘zbekiston o‘rtasidagi sayohatlar sezilarli darajada ortdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu davrda 2,7 ming nafar o‘zbekistonlik Yaponiya davlatiga tashrif buyurgan. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 16,2 foizga yuqori.
Ushbu o‘sish yapon yo‘nalishining o‘zbekistonliklar orasida ommalashayotganini ko‘rsatmoqda. Sayohatlarning ko‘pchiligi turizm maqsadida amalga oshirilgan.
Xususan, 2,2 ming nafar fuqaro Yaponiyaga dam olish va mamlakat bilan yaqindan tanishish uchun borgan. Bundan tashqari, 294 nafar o‘zbekistonlik qarindoshlarini ziyorat qilish uchun tashrif buyurgan bo‘lsa, 137 nafar yoshlar ta’lim olish maqsadida Yaponiyani tanlagan.
Bu holat yoshlar orasida yapon ta’lim tizimiga bo‘lgan qiziqish ortayotganini ko‘rsatadi. Shuningdek, O‘zbekistonga ham yaponiyaliklar tashrifi o‘smoqda.
Shu davrda qariyb 30 ming nafar yaponiyalik O‘zbekistonga kelgan. Bu o‘tgan yilga nisbatan 41,1 foizga ko‘pdir.
Ularning aksariyati, ya’ni 27,6 ming nafari mamlakatimizning tarixiy va madaniy boyliklari bilan tanishish uchun sayyoh sifatida kelgan. Qolganlari orasida 1,5 ming nafar yaponiyalik qarindoshlarini ziyorat qilish uchun, 784 nafari ish yuzasidan, 71 nafari esa ta’lim olish maqsadida tashrif buyurgan.
Ushbu ma’lumotlar ikki davlat o‘rtasidagi aloqalar faqat turizm bilan cheklanmasdan, ta’lim va mehnat sohalarida ham rivojlanayotganini ko‘rsatadi. O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasidagi hamkorlikning bunday jadal rivojlanishi hali davom etishi kutilmoqda.

Путешествия между Узбекистаном и Японией значительно увеличились
В период с января по ноябрь 2025 года количество путешествий между Японией и Узбекистаном значительно возросло. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Национального статистического комитета, за этот период 2,7 тысячи узбекистанцев посетили Японию. Этот показатель на 16,2% выше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Этот рост свидетельствует о том, что направление Японии становится всё более популярным среди узбекистанцев. Большинство поездок осуществлялось с туристическими целями.
В частности, 2,2 тысячи граждан отправились в Японию для отдыха и ближе познакомиться со страной. Кроме того, 294 узбекистанца посетили Японию для встречи с родственниками, а 137 молодых людей выбрали Японию для получения образования.
Это показывает растущий интерес молодежи к японской системе образования. Также увеличивается количество японцев, посещающих Узбекистан.
За этот период около 30 тысяч японцев приехали в Узбекистан. Это на 41,1% больше по сравнению с прошлым годом.
Большинство из них, а именно 27,6 тысячи, приехали в нашу страну в качестве туристов, чтобы познакомиться с историческим и культурным наследием. Среди остальных 1,5 тысячи японцев посетили родственников, 784 — по деловым вопросам, а 71 — с целью получения образования.
Эти данные показывают, что связи между двумя странами развиваются не только в сфере туризма, но и в области образования и труда. Ожидается, что такое стремительное развитие сотрудничества между Узбекистаном и Японией продолжится.