Bir yil davomida soxta haydovchilik guvohnomalarini tayyorlash va rasmiylashtirish bilan shug‘ullangan jinoiy guruh fosh etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tergov jarayonida aniqlanishicha, guruh faoliyatida Davlat xizmatlari markazining bir nafar xodimi ham ishtirok etgan. Ushbu shaxslar jami 72 nafar fuqaro uchun qalbaki hujjatlar tayyorlab berib, buning evaziga 616 million so‘m miqdorida noqonuniy daromad olgan.
Jinoiy guruh guvohnomalarni ikki xil usulda tayyorlagan. Birinchi usulda, 500–1000 AQSh dollari evaziga eski turdagi haydovchilik guvohnomalari qo‘lbola usulda tayyorlanib, pora evaziga yangi namunadagi guvohnomalarga almashtirilgan.
Ikkinchi usulda esa, 10 ming AQSh dollarigacha bo‘lgan mablag‘ evaziga Yo‘l harakati xavfsizligi bo‘limlari nomidan soxta ma’lumotnomalar va QR-kodlar tayyorlangan. Tayyorlangan qalbaki hujjatlar tuman Davlat xizmatlari markazlariga taqdim etilib, ayrim mansabdor shaxslar yordamida qonunga zid ravishda rasmiylashtirilgan.
Bosh prokuratura tomonidan o‘tkazilgan qo‘shimcha tekshiruvlar natijasida yana 1 200 dan ortiq qalbaki haydovchilik guvohnomalari aniqlangan. Hozirda noqonuniy yo‘l bilan qo‘lga kiritilgan barcha guvohnomalar belgilangan tartibda bekor qilindi.

Группа, изготавливающая поддельные водительские удостоверения, раскрыта
Раскрыта преступная группа, которая в течение года занималась изготовлением и оформлением поддельных водительских удостоверений. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе расследования выяснилось, что в деятельности группы участвовал один сотрудник Центра государственных услуг. Эти лица изготовили поддельные документы для 72 граждан и получили за это незаконный доход в размере 616 миллионов сумов.
Преступная группа изготавливала удостоверения двумя способами. В первом случае за 500–1000 долларов США старого образца водительские удостоверения изготавливались кустарным способом и за взятку обменивались на новые образцы.
Во втором случае за сумму до 10 тысяч долларов США изготавливались поддельные справки и QR-коды от имени отделов безопасности дорожного движения. Поддельные документы предоставлялись в районные Центры государственных услуг и с помощью некоторых должностных лиц незаконно оформлялись.
В результате дополнительных проверок, проведённых Генеральной прокуратурой, выявлено более 1200 поддельных водительских удостоверений. В настоящее время все удостоверения, полученные незаконным путём, аннулированы в установленном порядке.
Вопрос о привлечении к уголовной ответственности лиц, участвовавших в нарушении закона, а также граждан, которые знали о поддельности документов и покупали их, рассматривается. Источник информации: One.uz.