O‘zbekistonda dam olish kunlari sovuq va tumanli havo kutilmoqda
O‘zgidromet xizmati ma’lumotiga ko‘ra, 20-21 dekabr kunlari ob-havo respublika bo‘ylab barqaror bo‘lmaydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ayrim hududlarda yog‘ingarchilik kuzatilishi mumkin. Yomg‘irning qorga aylanishi ehtimoli bor.
Mutaxassislar bu holatni mavsumiy havo o‘zgarishlari bilan bog‘lashmoqda. Shanba va yakshanba kunlari havo harorati kechalari 0 dan -5 darajagacha sovuq, kunduzi esa 0 dan +5 darajagacha iliq bo‘lishi kutilmoqda.
Shamol g‘arbdan esadi va o‘rtacha tezlikda bo‘ladi. Ayrim joylarda tuman tushishi mumkin.
Tog‘li hududlarda esa vaqti-vaqti bilan qor yog‘ishi va qor ko‘chishi xavfi mavjud. Toshkent shahrida shanba kuni qor yog‘ishi va tuman tushishi kutilmoqda.
Yakshanba kuni kechasi va ertalab yengil qor yog‘ishi mumkin, biroq kunduz paytida yog‘ingarchilik bo‘lmaydi. Havo harorati kunduz kuni +1 dan +3 darajagacha iliq bo‘ladi.
Sinoptiklarning ta’kidlashicha, kecha va kunduzgi harorat 2 daraja sovuqdan 3 daraja iliqqacha o‘zgarib turadi. Shu sababli, haydovchilar va sayohatchilarga xavfsizlik choralariga amal qilish tavsiya etiladi.

В Узбекистане на выходных ожидается холодная и туманная погода
По данным службы Узгидромет, 20-21 декабря погода по всей республике будет нестабильной. Об этом сообщает Zamin.uz.
В некоторых районах возможны осадки. Есть вероятность перехода дождя в снег.
Специалисты связывают это явление с сезонными изменениями погоды. В субботу и воскресенье ночная температура ожидается от 0 до -5 градусов, а дневная — от 0 до +5 градусов тепла.
Ветер будет дуть с запада со средней скоростью. В некоторых местах возможен туман.
В горных районах временами ожидается снег и существует риск схода лавин. В Ташкенте в субботу ожидается снег и туман.
В ночь и утром воскресенья возможен небольшой снег, однако днем осадков не будет. Дневная температура составит от +1 до +3 градусов тепла.
Синоптики отмечают, что температура ночью и днем будет колебаться от 2 градусов мороза до 3 градусов тепла. В связи с этим водителям и путешественникам рекомендуется соблюдать меры безопасности.