O‘zbekistonda ilk 3D animatsion film taqdimoti bo‘lib o‘tdi
O‘zbekistonda ilk bor 3D formatda ishlangan to‘liq metrajli animatsion film premyerasi bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kecha bolalar va ularning ota-onalari “Sehrlandiya: qahramonlik missiyasi” nomli yangi multfilm taqdimotida ishtirok etishdi. Tadbirda 2000 nafardan ortiq bolalar qatnashdi.
Ularning yuzlaridagi quvonch va samimiy kulgular premyeraga alohida iliqlik bag‘ishladi. Tadbirda Saida Mirziyoyeva ham farzandi bilan ishtirok etdi.
Bu ishtirok rasmiy tadbirga oilaviy va samimiy muhit qo‘shdi. Bolalar filmni tomosha qilish davomida qahramonlarning his-tuyg‘ularini o‘zlari bilan birga boshdan kechirdi.
Bu esa ularning multfilmga bo‘lgan qiziqishlarini yanada oshirdi. “Sehrlandiya: qahramonlik missiyasi” O‘zbekiston tarixida ilk bor 3D texnologiyada ishlangan to‘liq metrajli animatsion film sifatida alohida ahamiyat kasb etdi.
Ushbu loyiha bolalarga zamonaviy texnologiyalar asosida yaratilgan, ularning tiliga va ruhiyatiga mos animatsion film tomosha qilish imkoniyatini taqdim etdi. Tadbir davomida ona sifatida va ijodiy jamoa nomidan, xususan, film rejissyori Jahongir Ahmedov va uning butun ijodiy guruhiga minnatdorlik bildirildi.
Kelgusida ham shunday yirik loyihalar orqali bolalarga yangi dunyolarni tanishtirish davom ettirilishi kutilmoqda. Bu kabi loyihalar o‘zbek animatsiyasi rivojida muhim qadam bo‘ldi.

В Узбекистане состоялась премьера первого 3D анимационного фильма
В Узбекистане впервые состоялась премьера полнометражного анимационного фильма в формате 3D. Об этом сообщает Zamin.uz.
Вчера дети и их родители приняли участие в презентации нового мультфильма под названием «Сехрландия: миссия героя». В мероприятии приняли участие более 2000 детей.
Радость и искренний смех на их лицах придали премьере особое тепло. В мероприятии также участвовала Саида Мирзиёева вместе со своим ребенком.
Это участие добавило официальному событию семейную и теплую атмосферу. Во время просмотра фильма дети переживали эмоции героев вместе с ними.
Это еще больше усилило их интерес к мультфильму. «Сехрландия: миссия героя» приобрел особое значение в истории Узбекистана как первый полнометражный анимационный фильм, созданный с использованием 3D технологий.
Этот проект предоставил детям возможность смотреть анимационный фильм, созданный на основе современных технологий, соответствующий их языку и духу. В ходе мероприятия от имени матери и творческой команды, в частности режиссера фильма Джахонгира Ахмедова и всей его творческой группы, была выражена благодарность.
Ожидается, что в будущем подобные крупные проекты продолжат знакомить детей с новыми мирами. Такие проекты стали важным шагом в развитии узбекской анимации.