Samarqand tug‘ilish darajasi bo‘yicha yetakchilik qilmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, joriy yilning yanvar–sentyabr oylarida mamlakatda tug‘ilish darajasi yuqori bo‘lib qolmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu davr mobaynida tug‘ilish ko‘rsatkichlari bo‘yicha Samarqand viloyati yetakchi hudud sifatida qayd etildi. Statistik tahlillarga ko‘ra, yilning dastlabki to‘qqiz oyida Samarqand viloyatida 80 mingdan ortiq chaqaloq dunyoga kelgan.
Bu natija respublika bo‘yicha eng yuqori ko‘rsatkich hisoblanadi. Qashqadaryo viloyati 75 mingdan ziyod tug‘ilish bilan ikkinchi o‘rinni egallagan bo‘lsa, Farg‘ona viloyatida 74 mingdan ortiq chaqaloq tug‘ilib, uchinchi o‘rinni band qilgan.
Bundan tashqari, Surxondaryo, Andijon va Namangan viloyatlarida ham tug‘ilish darajasi yuqori bo‘lib qolmoqda. Toshkent viloyati va poytaxt Toshkentda esa bu ko‘rsatkich 50 mingga yaqinlashgan.
Nisbatan past tug‘ilish ko‘rsatkichlari Navoiy, Jizzax, Sirdaryo viloyatlari hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasida kuzatilgan. Xulosa qilib aytganda, mamlakatda demografik o‘sish jarayoni davom etmoqda.

Самарканд лидирует по уровню рождаемости
По данным Государственного комитета по статистике Республики Узбекистан, в период с января по сентябрь текущего года уровень рождаемости в стране остаётся высоким. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этот период Самаркандская область была отмечена как ведущий регион по показателям рождаемости. Согласно статистическому анализу, за первые девять месяцев года в Самаркандской области родилось более 80 тысяч младенцев.
Этот результат является самым высоким по республике. Кашкадарьинская область заняла второе место с более чем 75 тысячами рождений, а Ферганская область — третье место с более чем 74 тысячами новорождённых.
Кроме того, высокий уровень рождаемости сохраняется в Сурхандарьинской, Андижанской и Наманганской областях. В Ташкентской области и столице Ташкенте этот показатель приблизился к 50 тысячам.
Относительно низкие показатели рождаемости наблюдаются в Навоийской, Джизакской, Сырдарьинской областях, а также в Республике Каракалпакстан. В заключение можно сказать, что в стране продолжается процесс демографического роста.
Особенно выделяется Самаркандская область как ведущий регион в этом направлении. Информация взята с сайта *One.uz*.