O‘zbekiston va Yaponiya 12 milliard dollarlik platforma tuzdi
O‘zbekiston va Yaponiya yangi investitsion platforma yaratishga kelishib oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu platforma doirasida umumiy qiymati 12 milliard AQSh dollaridan ortiq bo‘lgan loyihalarni amalga oshirish rejalashtirilgan. Ushbu tashabbus Tokio shahrida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Yaponiya Bosh vaziri Sanae Takaichi o‘rtasidagi muzokaralar davomida ilgari surildi.
Yangi platforma ikki davlat o‘rtasidagi yirik loyihalarni tezroq amalga oshirish va Yaponiya sarmoyalarini O‘zbekiston iqtisodiyotiga jalb qilishni soddalashtirishga qaratilgan. Mazkur yondashuv alohida loyihalarni moliyalashtirishdan ko‘ra, uzoq muddatli va tizimli investitsion hamkorlikni yo‘lga qo‘yishni nazarda tutadi.
Muzokaralar davomida shakllantirilgan loyihalar portfeli energetika, sanoat, transport, infratuzilma va ta’lim kabi ustuvor sohalarni qamrab oladi. Investitsion platforma doirasida Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) va Yaponiya xalqaro hamkorlik banki (JBIC) faol ishtirok etadi.
Ushbu tashkilotlar O‘zbekistondagi qator loyihalarda allaqachon ishtirok etib kelmoqda. Yangi platforma yapon investorlar uchun xavflarni kamaytirib, O‘zbekistonda faoliyat yuritish sharoitlarini barqaror va qulay qiladi.
Asosan «yashil» energetika, sanoatni modernizatsiya qilish va yuqori texnologiyalar sohasidagi yirik tashabbuslarni moliyalashtirish uchun maxsus mexanizm ishlab chiqiladi. Yaponiya nafaqat alohida loyihalarda qatnashish, balki O‘zbekistonning uzoq muddatli iqtisodiy rivojlanish dasturlariga chuqurroq integratsiyalashishga ham qiziqish bildirmoqda.
Toshkent esa ushbu hamkorlik orqali texnologik va boshqaruv ko‘nikmalarini mamlakatga jalb qilishni maqsad qilgan. Investitsion platforma bo‘yicha kelishuv ikki davlat o‘rtasidagi strategik sheriklikni kengaytirishga xizmat qiladi.
Bu tashrif natijasida imzolangan Qo‘shma Bayonotda o‘z aksini topdi. Bundan avval Prezident Shavkat Mirziyoyev Tokiodagi sammitda Markaziy Osiyo davlatlari va Yaponiya o‘rtasidagi hamkorlik tashabbuslarini ilgari surgan edi (manba: Zamin.uz).

Узбекистан и Япония создали платформу стоимостью 12 миллиардов долларов
В рамках этой платформы планируется реализовать проекты общей стоимостью более 12 миллиардов долларов США. Эта инициатива была выдвинута в ходе переговоров между Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым и Премьер-министром Японии Санаэ Такаичи в Токио.
Новая платформа направлена на более быстрое осуществление крупных проектов между двумя странами и упрощение привлечения японских инвестиций в экономику Узбекистана. Такой подход предусматривает не финансирование отдельных проектов, а установление долгосрочного и системного инвестиционного сотрудничества.
Портфель проектов, сформированный в ходе переговоров, охватывает приоритетные сферы, такие как энергетика, промышленность, транспорт, инфраструктура и образование. В рамках инвестиционной платформы активное участие принимают Японское агентство международного сотрудничества (JICA) и Японский банк международного сотрудничества (JBIC).
Эти организации уже участвуют в ряде проектов в Узбекистане. Новая платформа снизит риски для японских инвесторов и сделает условия ведения деятельности в Узбекистане стабильными и удобными.
В основном будет разработан специальный механизм для финансирования крупных инициатив в области «зеленой» энергетики, модернизации промышленности и высоких технологий. Япония заинтересована не только в участии в отдельных проектах, но и в более глубокой интеграции в долгосрочные программы экономического развития Узбекистана.
Ташкент же ставит целью через это сотрудничество привлечение технологических и управленческих навыков в страну. Соглашение по инвестиционной платформе служит расширению стратегического партнерства между двумя странами.
Это нашло отражение в Совместном заявлении, подписанном по итогам этого визита. Ранее Президент Шавкат Мирзиёев на саммите в Токио продвигал инициативы сотрудничества между странами Центральной Азии и Японией (источник: Zamin.uz).