Toshkentda birinchi O‘zbek-Yapon universiteti ochiladi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Yaponiya bosh vaziri Sanae Takaichi Tokio shahrida bo‘lib o‘tgan muzokaralarda Toshkentda birinchi O‘zbek-Yapon universitetini tashkil etish bo‘yicha kelishuvga erishdilar. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu loyiha Yaponiyaning nufuzli oliy ta’lim muassasalaridan biri bo‘lgan Tsukuba universiteti ishtirokida amalga oshiriladi. Yangi universitet Toshkentda faoliyat yuritadi va O‘zbekiston hamda Yaponiya o‘rtasidagi birinchi qo‘shma ta’lim muassasasi hisoblanadi.
Bu dargohda muhandislik, axborot texnologiyalari, amaliy fanlar va boshqaruv kabi zamonaviy yo‘nalishlar bo‘yicha mutaxassislar tayyorlash rejalashtirilgan. Shuningdek, universitetda amaliy ta’lim, akademik almashinuv dasturlari va yapon oliygohlari bilan qo‘shma faoliyatga alohida e’tibor qaratiladi.
Ushbu loyiha natijasida O‘zbekistonda yuqori malakali kadrlar tayyorlash, ilmiy hamkorlikni rivojlantirish va oliy ta’lim tizimiga yapon standartlarini joriy etish ko‘zda tutilgan. Mazkur universitetni tashkil etish bo‘yicha kelishuv O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasidagi strategik sheriklikni mustahkamlash yo‘lidagi muhim qadam hisoblanadi.

В Ташкенте откроется первый Узбекско-Японский университет
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и премьер-министр Японии Санаэ Такаичи достигли соглашения об учреждении первого Узбекско-Японского университета в Ташкенте во время переговоров в Токио. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот проект реализуется при участии университета Цукуба, одного из престижных высших учебных заведений Японии. Новый университет будет работать в Ташкенте и станет первым совместным образовательным учреждением между Узбекистаном и Японией.
В этом учебном заведении планируется подготовка специалистов по современным направлениям, таким как инженерия, информационные технологии, прикладные науки и управление. Кроме того, университет уделит особое внимание практическому обучению, программам академического обмена и совместной деятельности с японскими вузами.
В результате реализации этого проекта предполагается подготовка высококвалифицированных кадров в Узбекистане, развитие научного сотрудничества и внедрение японских стандартов в систему высшего образования. Соглашение об учреждении данного университета является важным шагом на пути укрепления стратегического партнерства между Узбекистаном и Японией.