O‘zbekistonda atom energiyasi asosida data-markaz quriladi
O‘zbekistonda raqamli infratuzilmani rivojlantirish bo‘yicha yangi va innovatsion loyiha ishga tushirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
O‘zatom agentligi va Muroosystems Corporation hamkorligida amalga oshirilayotgan ushbu loyiha zamonaviy data-markaz qurilishini nazarda tutadi. Loyihaning asosiy xususiyati shundaki, data-markaz to‘liq atom energiyasi, xususan, kichik modulli reaktorlar orqali ishlab chiqariladigan elektr energiyasi bilan ta’minlanadi.
Loyiha doirasida data-markaz uchun 50 megavatt quvvatga ega uzluksiz elektr energiyasi taqdim etiladi. Ma’lumki, bugungi kunda data-markazlar internet, bank tizimlari, bulutli texnologiyalar va sun’iy intellekt kabi muhim sohalarning asosiy qismi hisoblanadi.
Biroq ular elektr energiyasiga bo‘lgan katta talabni uzluksiz qondirishni talab qiladi. Shu sababli, an’anaviy “yashil energiya” manbalari, masalan, quyosh yoki shamol energiyasi, bu borada yetarli bo‘lmasligi mumkin.
Kichik modulli reaktorlar esa barqaror va doimiy energiya ishlab chiqarish imkonini beradi. Mazkur texnologiya serverlarning uzluksiz ishlashini ta’minlashda muhim rol o‘ynaydi.
Kichik modulli reaktorlar ixchamligi va iste’molchiga yaqin joylashtirish imkoniyati bilan ajralib turadi. Bu esa ishlab chiqarilgan energiyani bevosita data-markaz ehtiyojlariga yo‘naltirishga imkon yaratadi.
Natijada, data-markazlar uchun eng muhim omillar — barqarorlik va uzluksizlik ta’minlanadi. Agar loyiha muvaffaqiyatli amalga oshsa, kichik modulli reaktorlar nafaqat shaharlar yoki sanoat hududlari uchun, balki yuqori texnologiyali obyektlar uchun ham samarali yechim ekanini isbotlaydi.
Shu bilan birga, kelgusida data-markazlarni qurish joylari ham energiya manbai atrofida joylashishi ehtimoli oshadi. Ushbu loyiha atom energetikasi va raqamli infratuzilma tutashgan nuqtadagi muhim tajriba sifatida ko‘rilmoqda.
U internet infratuzilmasini barqaror va muhandislik jihatdan aniq tizimga aylantirish imkonini ko‘rsatadi. Shuningdek, loyiha Shavkat Mirziyoyev va Yaponiya Bosh vaziri Sanaye Takaychi o‘rtasida olib borilgan muzokaralar natijasida xalqaro hamkorlik doirasida kelishilgan.

В Узбекистане будет построен дата-центр на основе атомной энергии
В Узбекистане запускается новый и инновационный проект по развитию цифровой инфраструктуры. Об этом сообщает Zamin.uz.
Проект, реализуемый в сотрудничестве агентства Узатом и корпорации Muroosystems, предусматривает строительство современного дата-центра. Основная особенность проекта заключается в том, что дата-центр будет полностью обеспечиваться электроэнергией, вырабатываемой атомной энергией, в частности, малыми модульными реакторами.
В рамках проекта для дата-центра будет предоставлена непрерывная электроэнергия мощностью 50 мегаватт. Известно, что сегодня дата-центры являются основной частью таких важных сфер, как интернет, банковские системы, облачные технологии и искусственный интеллект.
Однако они требуют постоянного удовлетворения высокого спроса на электроэнергию. По этой причине традиционные источники «зеленой энергии», такие как солнечная или ветровая энергия, могут быть недостаточными в этом отношении.
Малые модульные реакторы обеспечивают стабильное и постоянное производство энергии. Эта технология играет важную роль в обеспечении непрерывной работы серверов.
Малые модульные реакторы отличаются компактностью и возможностью размещения близко к потребителю. Это позволяет направлять произведенную энергию непосредственно на нужды дата-центра.
В результате обеспечиваются такие важные факторы для дата-центров, как стабильность и непрерывность. Если проект будет успешно реализован, малые модульные реакторы докажут свою эффективность не только для городов или промышленных районов, но и для высокотехнологичных объектов.
Кроме того, в будущем вероятность того, что места строительства дата-центров будут располагаться вокруг источников энергии, возрастет. Этот проект рассматривается как важный опыт на стыке атомной энергетики и цифровой инфраструктуры.
Он демонстрирует возможность превращения интернет-инфраструктуры в стабильную и инженерно точную систему. Также проект был согласован в рамках международного сотрудничества по результатам переговоров между Шавкатом Мирзиёевым и премьер-министром Японии Санэем Такаячи.