Yakshanba kuni O‘zbekistonda yomg‘ir va qor yog‘adi.
21-dekabr, yakshanba kuni O‘zbekiston hududlarida ob-havo o‘zgaruvchan bo‘lishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
O‘zgidromet xabariga ko‘ra, mamlakatning ko‘plab hududlarida yomg‘ir va qor yog‘ishi mumkin. Mutaxassislar ayrim yo‘llarda yog‘ingarchilik natijasida muzlama hosil bo‘lishi ehtimolini ta’kidlamoqda.
Shu sababli haydovchilardan ehtiyotkorlikni oshirish, tezlikni me’yorida saqlash va yo‘llarda masofani to‘g‘ri ta’minlash so‘ralmoqda. Bundan tashqari, ayrim hududlarda quyuq tuman tushishi ham kutilmoqda.
Kunduzgi harorat mamlakat bo‘ylab 0 dan +5 darajagacha bo‘lishi prognoz qilinmoqda. Toshkent shahrida ham qor yog‘ishi ehtimoli bor, havo harorati 0 dan +2 darajagacha saqlanadi.
Shamolning o‘rtacha tezlikda esishi kutilmoqda. Tog‘li hududlarda ob-havo yanada og‘ir kechishi mumkin.
Bu yerlarda kuchli qor yog‘ishi oqibatida qor ko‘chishi xavfi yuzaga kelishi mumkinligi haqida ogohlantirilmoqda. Tog‘li hududlarda kechasi havo harorati -5 darajagacha pasayishi kutilmoqda.
Mutaxassislar aholiga, ayniqsa tog‘li va tog‘ oldi hududlarida harakatlanuvchi fuqarolarga ehtiyot choralariga qat’iy rioya qilishni tavsiya etmoqda. Yakshanba kuni qishning haqiqiy sovuq kunlarini eslatadi, shu bois iliq kiyinish va xavfsizlikka e’tibor qaratish muhimdir.

В воскресенье в Узбекистане будет дождь и снег
21 декабря, в воскресенье, в регионах Узбекистана ожидается переменная погода. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Узгидромета, в большинстве регионов страны возможны дождь и снег. Специалисты подчеркивают вероятность образования гололеда на некоторых дорогах из-за осадков.
В связи с этим водителей просят быть осторожнее, соблюдать нормальную скорость и правильно держать дистанцию на дорогах. Кроме того, в некоторых регионах ожидается густой туман.
Дневная температура по стране прогнозируется от 0 до +5 градусов. В Ташкенте также возможен снег, температура воздуха будет держаться в пределах от 0 до +2 градусов.
Ожидается ветер средней скорости. В горных районах погода может быть более суровой.
Предупреждается о возможной опасности схода лавин из-за сильного снегопада в этих местах. Ночью в горных районах температура воздуха может опуститься до -5 градусов.
Специалисты рекомендуют населению, особенно гражданам, передвигающимся в горных и предгорных районах, строго соблюдать меры предосторожности. Воскресенье напомнит о настоящих холодных зимних днях, поэтому важно тепло одеваться и уделять внимание безопасности.