2025 yilda O‘zbekistonda 664 ming chaqaloq tug‘ildi
Milliy statistika qo‘mitasi bergan ma’lumotlarga ko‘ra, 2025 yilning yanvar-sentyabr oylarida O‘zbekistonda jami 664,6 mingta yangi tug‘ilish qayd etilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hududlar bo‘yicha eng yuqori ko‘rsatkich Samarqand viloyatida kuzatilib, bu yerda 80 903 nafar chaqaloq dunyoga kelgan. Keyingi o‘rinlarni Qashqadaryo viloyati (75 116 ta) va Farg‘ona viloyati (74 614 ta) egallagan.
Shuningdek, Surxondaryo viloyatida 61 128 ta, Andijonda 60 131 ta, Namanganda esa 57 881 ta tug‘ilish qayd etilgan. Toshkent viloyatida bu ko‘rsatkich 49 007 tani tashkil qilgan bo‘lsa, Toshkent shahrida 47 703 ta chaqaloq tug‘ilgan.
Eng past ko‘rsatkichlar Navoiy viloyatida (18 594 ta) va Sirdaryo viloyatida (15 879 ta) kuzatilgan. Eslatib o‘tish joiz, avvalroq Qashqadaryo viloyati Qarshi shahrida bir ayol besh qizdan so‘ng to‘rt egizak qiz tug‘gani haqida xabar berilgan edi.

В 2025 году в Узбекистане родилось 664 тысячи младенцев
По данным Государственного комитета по статистике, в период с января по сентябрь 2025 года в Узбекистане было зарегистрировано всего 664,6 тысячи новорожденных. Об этом сообщает Zamin.uz.
По регионам самый высокий показатель наблюдается в Самаркандской области, где родилось 80 903 младенца. Следующими по численности являются Кашкадарьинская область (75 116) и Ферганская область (74 614).
Также в Сурхандарьинской области зарегистрировано 61 128 рождений, в Андижане — 60 131, а в Намангане — 57 881. В Ташкентской области этот показатель составил 49 007, а в городе Ташкент родилось 47 703 младенца.
Самые низкие показатели зафиксированы в Навоийской области (18 594) и Сирдарьинской области (15 879). Стоит отметить, что ранее в городе Карши Кашкадарьинской области сообщалось о том, что одна женщина после пяти дочерей родила четверню девочек.