Toshkentda advokat firibgarlikda qo‘lga olindi
Toshkent shahrida advokat firibgarlik yo‘li bilan 2 ming AQSh dollarini olayotgan vaqtda qo‘lga olindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu holat Davlat xavfsizlik xizmati va Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti xodimlari tomonidan tashkil etilgan tadbir davomida aniqlangan. O‘rganishlar natijasida ma’lum bo‘lishicha, advokat Shayxontohur tumanida olib borilgan jinoyat ishi tergov jarayonida gumonlanuvchiga “qamoq” ehtiyot chorasi qo‘llanmasligini ta’minlashga va’da bergan.
U bu ishni mansabdor tanishlari orqali hal qilishni taklif qilgan. Ushbu holat Jinoyat kodeksining 168-moddasi (firibgarlik) asosida ko‘rib chiqilmoqda.
Hozirda mazkur ish bo‘yicha tergov harakatlari davom etmoqda. Advokatga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan va barcha zaruriy choralar ko‘rilmoqda.
Rasmiylar fuqarolardan qonuniy masalalarni hal qilishda faqat qonuniy yo‘llarni tanlashni so‘ramoqda. Qonunbuzarlik har qanday holatda javobgarlikka olib kelishi mumkinligi eslatiladi.

В Ташкенте адвокат задержан за мошенничество
В Ташкенте адвокат был задержан во время получения 2 тысяч долларов США мошенническим путем. Об этом сообщил Zamin.uz.
Данное происшествие было выявлено в ходе мероприятия, организованного сотрудниками Государственной службы безопасности и Департамента по борьбе с экономическими преступлениями. По результатам расследования стало известно, что адвокат в Шайхантахурском районе по делу, расследуемому в рамках уголовного производства, обещал подозреваемому обеспечить не применение меры пресечения в виде заключения под стражу.
Он предложил решить этот вопрос через своих влиятельных знакомых. Данное дело рассматривается на основании статьи 168 Уголовного кодекса (мошенничество).
В настоящее время по данному делу продолжаются следственные действия. В отношении адвоката возбуждено уголовное дело, принимаются все необходимые меры.
Официальные лица призывают граждан при решении правовых вопросов выбирать только законные пути. Напоминается, что нарушение закона в любом случае может повлечь ответственность.