O‘zbekistonda xorijiy kapitalli korxonalar soni 17,9 mingta
2025-yil 1-dekabr holatiga ko‘ra, O‘zbekistonda xorijiy kapital ishtirokidagi korxonalar soni 17,9 mingtaga yetdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Davlat statistika qo‘mitasi ma’lumot berdi. Ushbu raqam mamlakat iqtisodiyotining xorijiy sarmoyalar uchun jozibadorligini yana bir bor tasdiqlaydi.
Xorijiy sarmoyadorlar uchun eng jozibador soha savdo sektori bo‘lib, bu yo‘nalishda 6,4 mingta korxona faoliyat yuritmoqda. Ushbu holat ichki bozorning faolligi, iste’mol talabining yuqoriligi va logistika imkoniyatlarining kengayishi bilan bog‘liq.
Sanoat sohasi esa ikkinchi o‘rinda turib, bu tarmoqda 3,7 mingta xorijiy kapitalli korxona ro‘yxatga olingan. Ular asosan qayta ishlash, ishlab chiqarish va eksportga yo‘naltirilgan mahsulotlar bilan shug‘ullanmoqda.
Qurilish hamda axborot va aloqa sohalarida ham xorijiy investorlar faolligi seziladi. Har bir yo‘nalishda 1,3 mingtadan korxona ish olib bormoqda.
Bu infratuzilma va texnologik yangilanish jarayonlariga qiziqish ortganini ko‘rsatadi. Mehmonxona va ovqatlanish xizmatlari sohasida esa 737 ta korxona faoliyat yuritmoqda.
Turizm salohiyatining oshishi va sayyohlar oqimining ko‘payishi bu yo‘nalishni sarmoyadorlar uchun jozibador qilmoqda. Transport va saqlash sohasida 586 ta, qishloq, o‘rmon va baliq xo‘jaligida 447 ta, sog‘liqni saqlash va ijtimoiy xizmatlar sohasida esa 209 ta xorijiy kapitalli korxona mavjud.
Qolgan iqtisodiy tarmoqlarda esa jami 3 mingdan ortiq xorijiy ishtirokdagi korxonalar faoliyat yuritmoqda. Umumiy hisobda, 4,2 mingta korxona qo‘shma korxona shaklida, 13,7 mingtasi esa to‘liq xorijiy kapital asosida tashkil etilgan.
Mutaxassislarning fikricha, bu ko‘rsatkichlar O‘zbekistonda sarmoyadorlar uchun huquqiy muhitning yaxshilanib borayotgani, iqtisodiy barqarorlik va bozor ochiqligi kuchayib borayotganini anglatadi. Manba: Davlat statistika qo‘mitasi.

В Узбекистане количество предприятий с иностранным капиталом составляет 17,9 тысячи
По состоянию на 1 декабря 2025 года количество предприятий с участием иностранного капитала в Узбекистане достигло 17,9 тысячи. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщили в Государственном комитете статистики. Эта цифра вновь подтверждает привлекательность экономики страны для иностранных инвестиций.
Самым привлекательным сектором для иностранных инвесторов является торговля, в которой функционирует 6,4 тысячи предприятий. Эта ситуация связана с активностью внутреннего рынка, высоким потребительским спросом и расширением логистических возможностей.
Промышленный сектор занимает второе место, в этой отрасли зарегистрировано 3,7 тысячи предприятий с иностранным капиталом. Они в основном занимаются переработкой, производством и экспортом продукции.
Также заметна активность иностранных инвесторов в строительстве, а также в сфере информации и связи. В каждой из этих областей работает по 1,3 тысячи предприятий.
Это свидетельствует о возросшем интересе к инфраструктурным и технологическим обновлениям. В сфере гостиничного и ресторанного бизнеса функционирует 737 предприятий.
Рост туристического потенциала и увеличение потока туристов делают эту сферу привлекательной для инвесторов. В транспортной и складской сферах насчитывается 586 предприятий, в сельском, лесном и рыбном хозяйствах — 447, а в здравоохранении и социальных услугах — 209 предприятий с иностранным капиталом.
В остальных экономических отраслях функционирует более 3 тысяч предприятий с иностранным участием. В общей сложности 4,2 тысячи предприятий созданы в форме совместных предприятий, а 13,7 тысячи — на основе полностью иностранного капитала.
По мнению специалистов, эти показатели свидетельствуют о том, что в Узбекистане улучшается правовая среда для инвесторов, укрепляется экономическая стабильность и растет открытость рынка. Источник: Государственный комитет статистики.