O‘zbekiston JSTga a’zolik yo‘lida muhim qadam tashladi
O‘zbekiston Jahon savdo tashkilotiga (JST) a’zo bo‘lish yo‘lidagi muhim bosqichlardan birini muvaffaqiyatli yakunladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
2025-yil 21-dekabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyevning Sankt-Peterburgga tashrifi doirasida O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasida JSTga a’zolik bo‘yicha bozorga kirish masalalarini hal etuvchi protokol imzolandi. Ushbu hujjat ikki davlat o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqishi kutilmoqda.
Protokol Prezidentning JST masalalari bo‘yicha maxsus vakili Azizbek O‘runov va Rossiya iqtisodiy rivojlanish vaziri Maksim Reshetnikov tomonidan imzolandi. O‘runovning ta’kidlashicha, muzokaralar qiyin, ammo mazmunli bo‘lib o‘tgan.
Tomonlarning o‘zaro konstruktiv yondashuvi natijasida O‘zbekiston manfaatlariga mos keladigan kelishuvga erishildi. Rossiya tomoni ushbu jarayonda faol ko‘mak ko‘rsatgani uchun alohida minnatdorlik bildirildi.
O‘zbekistonning JSTga a’zolik jarayonida keyingi qadam – 2026-yilda to‘liq a’zolikni ta’minlashdir. Endi O‘zbekiston hukumati quyidagi yo‘nalishlarga e’tibor qaratadi: JSTga a’zo boshqa davlatlar bilan ko‘p tomonlama muzokaralarni tezlashtirish, milliy qonunchilikni tashkilot talablariga moslashtirish va barcha texnik hamda siyosiy jarayonlarni yakunlash.
Ushbu maqsadlar doirasida 2025-yilda O‘zbekistonning JSTga kirishi bo‘yicha ishlar sezilarli darajada tezlashganini xalqaro hamjamiyat e’tirof etdi. Mamlakatimiz JSTning 14-vazirlar konferensiyasiga qadar barcha zarur jarayonlarni tugatishni rejalashtirgan.
Bu esa mahalliy ishlab chiqaruvchilar uchun xalqaro bozorlarga kirish imkoniyatlarini kengaytirib, adolatli raqobat muhitini yaratadi. Shu bilan birga, JSTga a’zolikning mahalliy mahsulotlar sifati va narxiga qanday ta’sir ko‘rsatishi bo‘yicha turli fikrlar bildirilmoqda.

Узбекистан сделал важный шаг на пути к членству в ВТО
Узбекистан успешно завершил один из важных этапов на пути к вступлению в Всемирную торговую организацию (ВТО). Об этом сообщает Zamin.uz.
21 декабря 2025 года в рамках визита Президента Шавката Мирзиёева в Санкт-Петербург был подписан протокол между Узбекистаном и Россией, решающий вопросы выхода на рынок в контексте членства в ВТО. Ожидается, что этот документ выведет экономическое сотрудничество между двумя странами на новый уровень.
Протокол был подписан специальным представителем Президента по вопросам ВТО Азизбеком Оруновым и министром экономического развития России Максимом Решетниковым. По словам Орунова, переговоры были сложными, но содержательными.
В результате конструктивного подхода сторон было достигнуто соглашение, соответствующее интересам Узбекистана. Особая благодарность была выражена российской стороне за активную помощь в этом процессе.
Следующий шаг в процессе вступления Узбекистана в ВТО — обеспечение полного членства в 2026 году. Теперь правительство Узбекистана сосредоточится на следующих направлениях: ускорение многосторонних переговоров с другими странами-членами ВТО, адаптация национального законодательства к требованиям организации и завершение всех технических и политических процедур.
В рамках этих целей международное сообщество отметило значительное ускорение работы по вступлению Узбекистана в ВТО в 2025 году. Наша страна планирует завершить все необходимые процессы до 14-й министерской конференции ВТО.
Это расширит возможности местных производителей для выхода на международные рынки и создаст справедливую конкурентную среду. Вместе с тем, высказываются различные мнения о том, как членство в ВТО повлияет на качество и цены местной продукции.