Hafta davomida havo iliq, ba’zi joylarda qor yog‘adi
O‘zbekiston Respublikasi Gidrometeorologiya xizmati markazi (O‘zgidromet) ma’lumotlariga ko‘ra, 23–25 dekabr kunlari mamlakatimizda havo harorati asta-sekin ko‘tarilib, kunduzgi harorat +5…+10 darajagacha iliqlashishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu davrda qishning sovuq ob-havosi sekin-asta chekinayotgani kuzatiladi. Dushanba kuni respublikaning aksariyat hududlarida osmon ochiq bo‘ladi.
Faqat tog‘oldi va tog‘li hududlarda qisqa muddatli yomg‘ir yoki qor yog‘ishi mumkin. 23–24 dekabr kunlari ko‘pchilik hududlarda yog‘ingarchilik kutilmaydi, biroq Toshkent viloyati va Farg‘ona vodiysida 23 dekabr kechasi va ertalab ayrim joylarda yengil qor yog‘ishi ehtimoli bor.
25–26 dekabr kunlari Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida, asosan, qor shaklidagi yog‘ingarchilik kuzatilishi mumkin. 26 dekabr kuni Toshkent viloyatining ayrim hududlarida ham yomg‘ir yoki qor yog‘ishi ehtimoli mavjud.
Qolgan hududlarda havo barqaror bo‘lishi kutilmoqda. Kechalari harorat –3…+2 daraja atrofida bo‘ladi.
22 dekabr kuni kunduzgi harorat 0…+5 daraja bo‘lsa, 23–25 dekabr kunlari +5…+10 darajagacha ko‘tariladi. 26 dekabrda esa harorat yana +2…+7 darajagacha pasayishi mumkin.
Shamol asosan sharqdan yengil yoki o‘rtacha tezlikda esadi. Ayrim hududlarda tuman tushishi ehtimoli bor.
22–23 dekabr kunlari yo‘llarda muzlamalar kuzatilishi mumkin, ayniqsa tog‘li hududlarda ehtiyotkorlik talab etiladi. Bu joylarda qor yog‘ishi va qor ko‘chishi xavfi saqlanib qolmoqda.
Toshkent shahrida 22–25 dekabr kunlari yog‘ingarchiliksiz ob-havo bo‘lishi kutilmoqda. Faqat 23 dekabr kechasi yengil qor yog‘ishi mumkin.
Kechalari va ertalablari tuman tushishi ehtimoli mavjud. Shamol 3–8 m/s tezlikda esadi.
Kunduzgi harorat 22 dekabrda +2…+4 daraja atrofida bo‘lsa, 23–25 dekabr kunlari +7…+9 darajagacha ko‘tariladi. 26 dekabrda esa yomg‘ir ehtimoli bilan harorat biroz pasayadi.
Umuman olganda, hafta iliq ob-havo bilan boshlanadi. Biroq yo‘lga chiqishda va tog‘li hududlarda harakatlanishda hushyorlikni unutmaslik lozim.

В течение недели погода теплая, в некоторых местах идет снег
По данным Центра гидрометеорологии Республики Узбекистан (Узгидромет), с 23 по 25 декабря температура воздуха в нашей стране постепенно повысится, дневная температура ожидается в пределах +5…+10 градусов. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этот период наблюдается постепенное отступление холодной зимней погоды. В понедельник в большинстве регионов республики небо будет ясным.
Только в предгорных и горных районах возможен кратковременный дождь или снег. 23–24 декабря осадков в большинстве районов не ожидается, однако в Ташкентской области и Ферганской долине в ночь и утром 23 декабря возможен легкий снег в отдельных местах.
25–26 декабря в Республике Каракалпакстан и Хорезмской области ожидаются осадки, преимущественно в виде снега. 26 декабря в некоторых районах Ташкентской области также возможен дождь или снег.
В остальных регионах ожидается стабильная погода. Ночью температура будет около –3…+2 градусов.
22 декабря дневная температура составит 0…+5 градусов, а с 23 по 25 декабря повысится до +5…+10 градусов. 26 декабря температура может снова понизиться до +2…+7 градусов.
Ветер преимущественно будет дуть с востока со слабой или средней скоростью. В некоторых районах возможен туман.
22–23 декабря на дорогах возможна гололедица, особенно в горных районах требуется осторожность. В этих местах сохраняется риск снегопадов и схода снежных лавин.
В Ташкенте с 22 по 25 декабря ожидается безосадочная погода. Только в ночь на 23 декабря возможен легкий снег.
По ночам и утром возможен туман. Ветер будет дуть со скоростью 3–8 м/с.
Дневная температура 22 декабря составит около +2…+4 градусов, а с 23 по 25 декабря повысится до +7…+9 градусов. 26 декабря с вероятностью дождя температура немного понизится.
В целом неделя начнется с теплой погоды. Однако при выезде на дорогу и передвижении в горных районах не следует забывать о бдительности.