O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Sankt-Peterburg shahrida bo‘lib o‘tgan MDH davlatlari rahbarlarining norasmiy uchrashuvi doirasida «Ermitaj» davlat muzeyiga tashrif buyurdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident boshqa davlat rahbarlari bilan birgalikda dunyodagi eng yirik muzeylardan biri hisoblangan ushbu madaniy maskanning ekspozitsiyalari bilan yaqindan tanishdi. Tashrif davomida mehmonlar Rossiya va Yevropa tarixi hamda badiiy merosining muhim bosqichlarini o‘zida aks ettirgan Bosh muzey majmuasining zallarini tomosha qildi.
Delegatsiyalar rahbarlari Aleksandr zaliga tashrif buyurib, badiiy kumushdan yasalgan noyob buyumlar ko‘rgazmasini ko‘zdan kechirdi. Shuningdek, tantanali marosimlar o‘tkaziladigan Piketlar zali va Gerblar zalida bo‘lishdi.
Tashrif chog‘ida mehmonlar Kichik Ermitajning Pavilonlar zalida joylashgan afsonaviy «Tovus» mexanik soati va qimmatbaho buyumlar saqlanuvchi Oltin xazina bilan ham tanishib, ushbu eksponatlar ularda katta qiziqish uyg‘otdi. Mazkur tashrif davomida madaniy aloqalarni mustahkamlash, tarixiy merosni asrab-avaylash va MDH davlatlari o‘rtasida gumanitar hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.

Шавкат Мирзиёев посетил музей Эрмитаж
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в рамках неформальной встречи глав государств СНГ, проходившей в Санкт-Петербурге, посетил Государственный музей «Эрмитаж». Об этом сообщает Zamin.uz.
Президент вместе с другими главами государств ознакомился с экспозициями этого культурного центра, который считается одним из крупнейших музеев мира. Во время визита гости осмотрели залы Главного музейного комплекса, отражающие важные этапы истории России и Европы, а также художественного наследия.
Руководители делегаций посетили зал Александра, где была представлена выставка уникальных предметов из художественного серебра. Также они побывали в залах Пикетов и Гербов, где проводятся торжественные мероприятия.
В ходе визита гости ознакомились с легендарными механическими часами «Павлин», расположенными в зале Павильонов Малого Эрмитажа, а также с Золотым фондом, где хранятся ценные предметы, что вызвало у них большой интерес. В ходе данного визита обсуждались вопросы укрепления культурных связей, сохранения исторического наследия и развития гуманитарного сотрудничества между государствами СНГ.