O‘zbekiston oltin eksporti yil davomida 49 foizga oshdi
O‘zbekiston 2025 yilning dastlabki 11 oyi davomida xorijga umumiy qiymati 9,9 milliard dollarlik oltin eksport qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, bu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan 49,4 foizga oshgan. Shu davrda mamlakatning umumiy tashqi savdo aylanmasi 72,8 milliard dollardan oshib, o‘tgan yilgi ko‘rsatkichdan 21,8 foiz yuqori bo‘ldi.
O‘zbekistonning asosiy savdo hamkorlari Xitoy, Rossiya va Qozog‘iston bo‘lib, ushbu mamlakatlar respublikaning tashqi savdosida 42,3 foiz ulushga ega bo‘ldi. Shu bilan birga, oltin narxining jahon bozoridagi o‘sishi ham e’tiborga loyiqdir.
22 dekabr kuni bir unsiya oltinning narxi birinchi marta 4,4 ming dollardan oshdi. Reuters agentligi xabariga ko‘ra, narxning o‘sishi geosiyosiy va savdo tangliklari, shuningdek, AQSh dollarining zaiflashishi bilan bog‘liq.
Bu esa xorijdagi investorlar uchun oltinni yanada jozibador qildi. 23 dekabr tongida oltinning narxi 4 485 dollarni tashkil etdi va bu bir kunda 0,94 foizga o‘sdi.
Yil boshidan buyon esa oltin narxi umumiy hisobda 70,1 foizga oshgan. Bu holat qimmatbaho metallga bo‘lgan talabning ortayotganidan dalolat beradi.

Экспорт золота Узбекистана за год вырос на 49 процентов
Узбекистан за первые 11 месяцев 2025 года экспортировал золото на общую сумму 9,9 миллиарда долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Комитета национальной статистики, этот показатель увеличился на 49,4 процента по сравнению с прошлым годом. За этот период общий внешний торговый оборот страны превысил 72,8 миллиарда долларов, что на 21,8 процента выше показателей прошлого года.
Основными торговыми партнерами Узбекистана являются Китай, Россия и Казахстан, на долю которых приходится 42,3 процента внешней торговли республики. Кроме того, стоит отметить рост цен на золото на мировом рынке.
22 декабря цена за унцию золота впервые превысила 4,4 тысячи долларов. По данным агентства Reuters, рост цен связан с геополитическими и торговыми напряжённостями, а также ослаблением доллара США.
Это сделало золото более привлекательным для иностранных инвесторов. Утром 23 декабря цена золота составила 4485 долларов, что на 0,94 процента выше за один день.
С начала года цена на золото в целом выросла на 70,1 процента. Это свидетельствует о растущем спросе на драгоценный металл.