O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi eksporti 6,3 foizga oshdi
2025-yilning yanvar-noyabr oylarida O‘zbekiston 2 million tonna qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini eksport qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 6,3 foizga oshganini Milliy statistika qo‘mitasi ma'lum qilgan. Eksport hajmi pul ko‘rinishida 1,94 milliard AQSh dollarini tashkil etib, yil davomida 36,8 foizga oshgan.
Meva va sabzavot mahsulotlarining umumiy eksportdagi ulushi esa 6,3 foizni tashkil etdi. O‘zbekiston ayni paytda 210 ta davlat bilan savdo aloqalarini olib bormoqda.
Eng yirik tashqi savdo hamkorlari sifatida Xitoy (20,1 foiz), Rossiya (16,2 foiz), Qozog‘iston (6 foiz), Turkiya (3,7 foiz) va Janubiy Koreya (2,2 foiz) qayd etilgan. Eksport tarkibida mahsulotlarning ulushi 72,6 foizni tashkil etdi.
Shundan sanoat mahsulotlari 11,3 foiz, oziq-ovqat va jonivorlar 8,7 foiz, kimyoviy moddalar esa 6 foiz ulushga ega bo‘ldi. Bu ko‘rsatkichlar mamlakat iqtisodiyotining jadal rivojlanayotganini va xalqaro bozorlar bilan aloqalar mustahkamlanayotganini ko‘rsatadi.

Экспорт сельского хозяйства Узбекистана вырос на 6,3 процента
В январе-ноябре 2025 года Узбекистан экспортировал 2 миллиона тонн сельскохозяйственной продукции. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Национального статистического комитета, этот показатель увеличился на 6,3 процента по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Объем экспорта в денежном выражении составил 1,94 миллиарда долларов США, что на 36,8 процента больше за год.
Доля фруктов и овощей в общем объеме экспорта составила 6,3 процента. В настоящее время Узбекистан ведет торговые отношения с 210 странами.
Крупнейшими внешнеторговыми партнерами являются Китай (20,1 процента), Россия (16,2 процента), Казахстан (6 процентов), Турция (3,7 процента) и Южная Корея (2,2 процента). Доля продукции в структуре экспорта составила 72,6 процента.
Из них доля промышленных товаров составила 11,3 процента, пищевых продуктов и животных — 8,7 процента, химических веществ — 6 процентов. Эти показатели свидетельствуют о быстром развитии экономики страны и укреплении связей с международными рынками.