2025 yilda jinoyatlar soni sezilarli kamaydi
O‘zbekiston Ichki ishlar vazirligi tomonidan 2025 yil yakunlariga oid jinoyatchilik holatlari bo‘yicha rasmiy ma’lumotlar e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Ichki ishlar vazirining o‘rinbosari, Tergov departamenti rahbari polkovnik Ramazon Ashrapov yil yakunlariga bag‘ishlangan anjumanda ma’lum qildi. Rasmiy statistikaga ko‘ra, 2025 yil davomida umumiy jinoyatlar soni sezilarli darajada kamaygan.
Xususan, umumiy jinoyatlar 1 662 tadan 1 211 tagacha qisqargan. Shuningdek, voyaga yetmaganlar, ayollar, muqaddam sudlanganlar va mast holatda sodir etilgan jinoyatlar soni ham kamaygan.
Masalan, ayollar tomonidan sodir etilgan jinoyatlar 4 167 tadan 3 214 taga, mast holatdagi jinoyatlar esa 2 004 tadan 1 650 taga tushgan. Bundan tashqari, ishsizlar va guruhlar tomonidan sodir etilgan jinoyatlar soni ham qisqargani qayd etilgan.
Yo‘l-transport hodisalari soni ham 9 365 tadan 8 738 taga tushgan bo‘lib, bu ijobiy o‘zgarish sifatida baholanmoqda. Shu bilan birga, ayrim jinoyat turlari hali ham jamiyatda jiddiy muammolarni keltirib chiqarmoqda.
Masalan, o‘tgan yilga nisbatan qotillik jinoyatlari kamaygan bo‘lsa-da, 2025 yilda 288 ta qotillik holati qayd etilgan. Bu 2024 yilgi 339 ta holatga nisbatan pastroq ko‘rsatkichdir.
Ammo bu ko‘rsatkichlar hali ham jamiyat uchun xavotirli hisoblanadi. Bundan tashqari, nomusga tegish bilan bog‘liq jinoyatlar soni 6 foizga oshib, 381 taga yetgan.
Mazkur ko‘rsatkichlar mamlakatda jinoyatchilikni kamaytirish borasida amalga oshirilayotgan ishlarning ijobiy natija berayotganini ko‘rsatsa-da, ayrim sohalarda yanada ko‘proq e’tibor va choralar talab etilishini anglatadi. Ma’lumot "Zamin.uz" saytida e’lon qilingan.

В 2025 году количество преступлений значительно сократилось
Министерство внутренних дел Узбекистана опубликовало официальные данные о состоянии преступности по итогам 2025 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил заместитель министра внутренних дел, начальник Следственного департамента полковник Рамазон Ашрапов на конференции, посвящённой итогам года. Согласно официальной статистике, в течение 2025 года общее количество преступлений значительно сократилось.
В частности, общее количество преступлений уменьшилось с 1 662 до 1 211. Также сократилось количество преступлений, совершённых несовершеннолетними, женщинами, ранее судимыми и в состоянии алкогольного опьянения.
Например, количество преступлений, совершённых женщинами, снизилось с 4 167 до 3 214, а преступлений в состоянии опьянения — с 2 004 до 1 650. Кроме того, отмечено сокращение числа преступлений, совершённых безработными и группами лиц.
Количество дорожно-транспортных происшествий также уменьшилось с 9 365 до 8 738, что оценивается как положительное изменение. Вместе с тем, некоторые виды преступлений по-прежнему вызывают серьёзные проблемы в обществе.
Так, несмотря на снижение количества убийств по сравнению с прошлым годом, в 2025 году зарегистрировано 288 случаев убийств. Это ниже показателя 2024 года, когда было зафиксировано 339 случаев.
Однако эти показатели всё ещё вызывают обеспокоенность в обществе. Кроме того, количество преступлений, связанных с посягательствами на честь и достоинство, увеличилось на 6% и достигло 381 случая.
Эти показатели свидетельствуют о положительных результатах проводимых в стране мероприятий по снижению преступности, однако в некоторых сферах требуется уделять больше внимания и принимать дополнительные меры. Информация опубликована на сайте "Zamin.uz".