O‘zbekistonda 24-dekabr kuni tuman va sovuq kutilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Gidrometeorologiya xizmati markazi (“O‘zgidromet”) 24-dekabr kuni mamlakat bo‘ylab kutilayotgan ob-havo haqida ma’lumot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, aksariyat hududlarda havo o‘zgaruvchan bo‘lsa-da, yog‘ingarchilik kuzatilmaydi. Biroq tuman tushishi va sovuq havo saqlanib qolishi kutilmoqda.
Toshkent shahrida tun va ertalab tuman tushishi mumkin. Shamol sharqdan yengil esadi.
Havo kechasi salqin bo‘lib, kunduzi harorat 6–8 daraja iliq atrofida bo‘ladi. Qoraqalpog‘iston, Xorazm, Buxoro va Navoiy viloyatlarida ham yog‘ingarchilik bo‘lmaydi.
Ayrim hududlarda tuman tushishi ehtimoli bor, harorat kechasi noldan pastga tushishi, kunduzi esa mo‘tadil iliq bo‘lishi kutilmoqda. Markaziy hududlar, jumladan, Toshkent viloyati, Sirdaryo, Samarqand va Jizzaxda ham tuman kuzatilishi mumkin.
Bu hududlarda kechasi sovuq kuchayishi, kunduzi esa harorat 5–10 daraja iliq bo‘lishi taxmin qilinmoqda. Janubiy hududlar — Qashqadaryo va Surxondaryoda kunduzi iliq ob-havo saqlanib qoladi.
Farg‘ona vodiysi hududida esa harorat nisbatan past bo‘ladi. Tog‘li hududlarda sovuq ob-havo hukmronlik qiladi.
Kechasi harorat 8–13 daraja sovuq bo‘lishi, kunduzi ham manfiy harorat saqlanishi kutilmoqda. Mutaxassislar haydovchilar va fuqarolarni tumanli ob-havoda ehtiyotkor bo‘lishga chaqirmoqda.

В Узбекистане 24 декабря ожидаются туман и холод.
Центр гидрометеорологии Республики Узбекистан («Узгидромет») сообщил о погоде, ожидаемой по всей стране 24 декабря. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно информации, несмотря на переменчивую погоду в большинстве регионов, осадков не ожидается. Однако прогнозируется туман и сохранение холодной погоды.
В Ташкенте ночью и утром возможен туман. Ветер будет легким, восточного направления.
Ночью воздух будет прохладным, днем температура составит около 6–8 градусов тепла. В Каракалпакстане, Хорезме, Бухарской и Навоийской областях осадков также не ожидается.
В некоторых районах возможен туман, ночью температура опустится ниже нуля, днем ожидается умеренно теплая погода. В центральных регионах, включая Ташкентскую область, Сырдарью, Самарканд и Джизак, также может наблюдаться туман.
В этих районах ночью усилится холод, днем температура будет в пределах 5–10 градусов тепла. В южных регионах — Кашкадарье и Сурхандарье — днем сохранится теплая погода.
В Ферганской долине температура будет относительно низкой. В горных районах будет преобладать холодная погода.
Ночью температура опустится до -8–13 градусов, днем также ожидается отрицательная температура. Специалисты призывают водителей и граждан быть осторожными в туманную погоду.