Surxondaryoda kambag‘allikni kamaytirish va ish o‘rinlari ko‘payadi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 24-dekabr kuni Surxondaryo viloyatini rivojlantirish, yangi ish o‘rinlarini yaratish va kambag‘allikni kamaytirish masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, so‘nggi sakkiz yil davomida viloyatga 3 milliard dollar miqdorida xorijiy investitsiyalar jalb qilinib, 4 mingta sanoat korxonasi ishga tushirilgan. Natijada, viloyatdagi sanoat mahsulotlari hajmi ikki barobarga oshib, 2023-yilda 17,2 trillion so‘mga yetishi kutilmoqda.
Kambag‘allikni kamaytirish borasida ham ijobiy ko‘rsatkichlarga erishilgan. Joriy yilda 126 ming oila kambag‘allikdan chiqarilishi kutilayotgani va kambag‘allik darajasi 9,3 foizdan 5,6 foizgacha pasayishi rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, “To‘palang” suv ombori orqali viloyatdagi 2 million aholining ichimlik suvi muammosi hal qilingan. Biroq viloyat sanoat, qishloq xo‘jaligi, xizmat ko‘rsatish va turizm sohalarida hali boshqa hududlardan ortda qolayotgani ta’kidlandi.
Meva-sabzavot eksporti hajmi past bo‘lib, mehmonxonalar soni ham yetarli emas. Shu sababli, kelgusi yilda qazilma boyliklarni o‘zlashtirish va turizm salohiyatini rivojlantirishga qaratilgan yangi loyihalar amalga oshirilishi belgilandi.
Yig‘ilishda viloyat hokimi yangi loyihalar bo‘yicha taqdimot o‘tkazdi. Davlat rahbari yo‘llarni ta’mirlash, uy-joy qurilishi va ijtimoiy infratuzilmani yaxshilash bo‘yicha topshiriqlar berdi.
Shuningdek, drayver loyihalar uchun mablag‘ ajratish va 9 mingta yangi ish o‘rinlarini tashkil etish rejalashtirildi.

В Сурхандарье сокращается бедность и увеличивается количество рабочих мест
Президент Шавкат Мирзиёев 24 декабря провёл совещание по вопросам развития Сурхандарьинской области, созданию новых рабочих мест и снижению уровня бедности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Сообщается, что за последние восемь лет в область привлечено иностранных инвестиций на сумму 3 миллиарда долларов, запущено 4 тысячи промышленных предприятий. В результате объём промышленной продукции в области увеличился вдвое и в 2023 году ожидается достижение 17,2 триллиона сумов.
Также достигнуты положительные показатели в снижении уровня бедности. В текущем году ожидается вывод из бедности 126 тысяч семей, а уровень бедности планируется снизить с 9,3% до 5,6%.
Кроме того, через водохранилище «Топаланг» решена проблема питьевой воды для 2 миллионов жителей области. Однако отмечается, что область пока отстаёт от других регионов в промышленности, сельском хозяйстве, сфере услуг и туризме.
Объёмы экспорта фруктов и овощей остаются низкими, а количество гостиниц недостаточно. По этой причине в следующем году планируется реализация новых проектов, направленных на освоение минеральных ресурсов и развитие туристического потенциала.
На совещании губернатор области представил презентацию новых проектов. Глава государства дал поручения по ремонту дорог, строительству жилья и улучшению социальной инфраструктуры.