Markaziy bank O‘zbekistonda kredit olish tartibiga yangi talablarni joriy etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Podrobno.uz xabar bermoqda. Mazkur o‘zgarishlar aholining ortiqcha qarz yukini kamaytirish va kredit xavflarini cheklashga qaratilgan.
Bank tomonidan taqdim etilgan ma’lumotlarga ko‘ra, Markaziy bank boshqaruvi banklar uchun makroprudensial me’yorlar, shuningdek, kreditlar va mikromoliyaviy qarzlar bo‘yicha to‘lovlarning maksimal miqdorlari haqidagi nizomga o‘zgartirishlar kiritdi. Ushbu qaror 2025 yil 18 dekabrda Adliya vazirligi tomonidan 3618-1 raqami bilan ro‘yxatdan o‘tkazilgan.
Muhim yangiliklardan biri qarzning daromadga nisbati ko‘rsatkichini (Debt-to-Income, DTI) joriy qilish bo‘ldi. Bu ko‘rsatkich kreditning asosiy qarzi summasining qarz oluvchining o‘rtacha oylik daromadiga nisbati sifatida hisoblanadi.
Yangi me’yor iste’mol kreditlari, mikromoliyaviy qarzlar va kredit kartalari, jumladan overdraftlar uchun qo‘llaniladi. Ammo bu talablardan yakka tartibdagi tadbirkorlarga beriladigan kreditlar va ta’lim kreditlari istisno qilingan.
Yangi tartibga ko‘ra, qarzning daromadga maksimal nisbati quyidagicha belgilandi: agar daromad rasmiy hujjatlar bilan tasdiqlangan bo‘lsa, qarz miqdori o‘rtacha oylik daromadning sakkiz barobaridan oshmasligi kerak. Agar daromad muqobil manbalar asosida baholangan bo‘lsa, qarz miqdori daromadning besh barobaridan oshmasligi lozim.
Markaziy bankning ta’kidlashicha, ushbu choralar bank tizimi uchun kredit xavflarini kamaytirish va aholining haddan tashqari qarzlanishining oldini olishga xizmat qiladi. Shuningdek, iste’mol kreditlash sohasini tartibga solishni takomillashtirish maqsadida qo‘shimcha o‘zgarishlar va aniqliklar ham kiritilgan.

Введены новые ограничения на порядок получения кредита
Центральный банк ввел новые требования к порядку получения кредита в Узбекистане. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает Podrobno.uz. Эти изменения направлены на снижение чрезмерной долговой нагрузки населения и ограничение кредитных рисков.
По данным, предоставленным банком, правление Центрального банка внесло изменения в макропруденциальные нормы для банков, а также в положение о максимальных размерах платежей по кредитам и микрофинансовым займам. Это решение было зарегистрировано Министерством юстиции 18 декабря 2025 года под номером 3618-1.
Одним из важных нововведений стало введение показателя отношения долга к доходу (Debt-to-Income, DTI). Этот показатель рассчитывается как отношение основной суммы долга по кредиту к среднему ежемесячному доходу заемщика.
Новая норма применяется к потребительским кредитам, микрофинансовым займам и кредитным картам, включая овердрафты. Однако кредиты, выдаваемые индивидуальным предпринимателям, и образовательные кредиты из этих требований исключены.
Согласно новому порядку, максимальное отношение долга к доходу установлено следующим образом: если доход подтвержден официальными документами, сумма долга не должна превышать восьмикратный размер среднего ежемесячного дохода. Если доход оценен на основе альтернативных источников, сумма долга не должна превышать пятикратный размер дохода.
По словам Центрального банка, эти меры направлены на снижение кредитных рисков для банковской системы и предотвращение чрезмерного долгового бремени населения. Кроме того, для совершенствования регулирования потребительского кредитования внесены дополнительные изменения и уточнения.