Yangi yil bayramida o‘zbekistonliklar ketma-ket 5 kun dam oladi
Prezident farmoniga ko‘ra, O‘zbekiston aholisi Yangi yil bayrami munosabati bilan ketma-ket besh kun dam olish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qarorga binoan, 31 dekabrdan 4 yanvargacha bo‘lgan davr to‘liq dam olish kunlari sifatida belgilangan. Xususan, 31 dekabr — chorshanba kuni barcha xodimlar uchun qo‘shimcha dam olish kuni sifatida belgilandi.
1 yanvar — payshanba kuni esa Yangi yil bayrami sifatida nishonlanadi. Bundan tashqari, 2 yanvar — juma kuni ham barcha uchun qo‘shimcha dam olish kuni hisoblanadi, ish haftasi turidan qat’i nazar, barcha xodimlar bu kunda dam oladi.
Shuningdek, 3 yanvar — shanba kuni olti kunlik ish haftasida ishlaydiganlar uchun qo‘shimcha dam olish kuni deb belgilandi. 4 yanvar — yakshanba esa odatiy dam olish kuni sifatida qoladi.
Muhimi, 31 dekabr va 2 yanvar kunlari ish haftasining besh yoki olti kunlik bo‘lishidan qat’i nazar, barcha xodimlar uchun umumiy dam olish kuni etib belgilangan. Bu qaror aholiga bayramni oila davrasida, yaqinlari bilan birga xotirjam va maroqli o‘tkazish imkonini yaratadi.
Mazkur qaror aholi orasida iliq kutib olinmoqda. Ko‘pchilik uzoq dam olish kunlarini yaqinlari bilan vaqt o‘tkazish, sayohat qilish yoki yil davomida to‘plangan charchoqni chiqarish uchun qulay imkoniyat sifatida baholamoqda.
Bu yilgi Yangi yil bayrami nafaqat an’anaviy shodiyona, balki haqiqiy dam olish kunlariga aylanadi.
O‘zbekiston G‘azoni tiklashga yordam berishga tayyor
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Falastinning G‘azo sektorida vayron bo‘lgan infratuzilmani tiklashda mamlakatimiz yordam ko‘rsatishga tayyor ekanini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar