Yangi yil bayramida o‘zbekistonliklar ketma-ket 5 kun dam oladi
Prezident farmoniga ko‘ra, O‘zbekiston aholisi Yangi yil bayrami munosabati bilan ketma-ket besh kun dam olish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qarorga binoan, 31 dekabrdan 4 yanvargacha bo‘lgan davr to‘liq dam olish kunlari sifatida belgilangan. Xususan, 31 dekabr — chorshanba kuni barcha xodimlar uchun qo‘shimcha dam olish kuni sifatida belgilandi.
1 yanvar — payshanba kuni esa Yangi yil bayrami sifatida nishonlanadi. Bundan tashqari, 2 yanvar — juma kuni ham barcha uchun qo‘shimcha dam olish kuni hisoblanadi, ish haftasi turidan qat’i nazar, barcha xodimlar bu kunda dam oladi.
Shuningdek, 3 yanvar — shanba kuni olti kunlik ish haftasida ishlaydiganlar uchun qo‘shimcha dam olish kuni deb belgilandi. 4 yanvar — yakshanba esa odatiy dam olish kuni sifatida qoladi.
Muhimi, 31 dekabr va 2 yanvar kunlari ish haftasining besh yoki olti kunlik bo‘lishidan qat’i nazar, barcha xodimlar uchun umumiy dam olish kuni etib belgilangan. Bu qaror aholiga bayramni oila davrasida, yaqinlari bilan birga xotirjam va maroqli o‘tkazish imkonini yaratadi.
Mazkur qaror aholi orasida iliq kutib olinmoqda. Ko‘pchilik uzoq dam olish kunlarini yaqinlari bilan vaqt o‘tkazish, sayohat qilish yoki yil davomida to‘plangan charchoqni chiqarish uchun qulay imkoniyat sifatida baholamoqda.

В новогодние праздники узбекистанцы будут отдыхать подряд 5 дней
Согласно указу президента, население Узбекистана получит возможность отдыхать подряд пять дней в связи с новогодними праздниками. Об этом сообщает Zamin.uz.
В соответствии с этим решением, период с 31 декабря по 4 января объявлен полностью выходными днями. В частности, 31 декабря — среда — установлен дополнительным выходным для всех работников.
1 января — четверг — отмечается как новогодний праздник. Кроме того, 2 января — пятница — также считается дополнительным выходным днем для всех, независимо от типа рабочей недели, все сотрудники будут отдыхать в этот день.
Также 3 января — суббота — объявлен дополнительным выходным для тех, кто работает по шестидневной рабочей неделе. 4 января — воскресенье — остается обычным выходным днем.
Важно, что 31 декабря и 2 января, независимо от того, пяти- или шестидневная рабочая неделя, установлены общими выходными для всех сотрудников. Это решение дает населению возможность провести праздник в кругу семьи, спокойно и с удовольствием вместе с близкими.
Это решение тепло встречается среди населения. Многие оценивают длительные выходные как удобную возможность провести время с близкими, путешествовать или снять накопившуюся за год усталость.