2025-yilda ishlab chiqarishda 212 kishi halok bo‘ldi
O‘zbekistonda 2025-yil davomida ishlab chiqarish sohasida sodir bo‘lgan baxtsiz hodisalar bo‘yicha rasmiy ma’lumotlar e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Statistikaga ko‘ra, yil davomida jami 731 ta ishlab chiqarish bilan bog‘liq hodisa qayd etilgan. Ushbu hodisalar natijasida 813 nafar ishchi tan jarohati olgan, ulardan 212 nafari esa hayotdan ko‘z yumgan.
Bandlik va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, baxtsiz hodisalar eng ko‘p qurilish sohasida sodir bo‘lgan — 198 ta holat. Shuningdek, yengil sanoatda 43 ta, transport sohasida 36 ta, qishloq xo‘jaligida esa 35 ta hodisa qayd etilgan.
Nazorat tadbirlari davomida mehnat qonunchiligiga oid 2 372 ta qonunbuzarlik aniqlangan. Ushbu qonunbuzarliklar uchun mansabdor shaxslarga qariyb 1 milliard so‘m miqdorida ma’muriy jarimalar qo‘llanilgan.
Shuningdek, 196 ta holat yuzasidan jinoyat ishlari qo‘zg‘atilgan. Bundan tashqari, mehnat huquqlarini tiklash doirasida 13 ming nafar xodimning to‘lanmagan ish haqlari undirilgan bo‘lib, bu maqsad uchun 159 milliard so‘m mablag‘ ajratilgan.
Qonunbuzarliklarga yo‘l qo‘ygan 8 259 nafar mansabdor shaxsga esa jami 22 milliard so‘m jarima solingan. Mehnat inspeksiyasi kelgusida fuqarolar uchun qulaylik yaratish maqsadida sun’iy intellekt asosida onlayn savol-javob tizimini ishga tushirishni rejalashtirmoqda.
Ushbu tizim orqali fuqarolarga 10 mingdan ortiq savol va javoblarni o‘z ichiga olgan ma’lumotlar bazasi yordamida maslahatlar berilishi ko‘zda tutilgan. Ma’lumot manbasi: One.uz.

В 2025 году в производстве погибло 212 человек
В Узбекистане опубликованы официальные данные о несчастных случаях, произошедших в производственной сфере в 2025 году. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно статистике, за год зарегистрировано всего 731 происшествие, связанное с производством. В результате этих происшествий 813 рабочих получили травмы, из них 212 человек скончались.
По данным Министерства занятости и сокращения бедности, большинство несчастных случаев произошло в строительной отрасли — 198 случаев. Также зарегистрировано 43 случая в легкой промышленности, 36 — в транспортной сфере и 35 — в сельском хозяйстве.
В ходе контрольных мероприятий выявлено 2 372 нарушения трудового законодательства. За эти нарушения должностным лицам наложены административные штрафы на сумму около 1 миллиарда сумов.
Кроме того, по 196 случаям возбуждены уголовные дела. В рамках восстановления трудовых прав взыскана невыплаченная заработная плата у 13 тысяч работников, на эти цели выделено 159 миллиардов сумов.
На 8 259 должностных лиц, допустивших нарушения, наложены штрафы на общую сумму 22 миллиарда сумов. Трудовая инспекция планирует в будущем запустить онлайн-систему вопросов и ответов на основе искусственного интеллекта для удобства граждан.
Через эту систему гражданам будут предоставляться консультации с помощью базы данных, содержащей более 10 тысяч вопросов и ответов. Источник информации: One.uz.