Bolalar huquqlari uchun yangi tizimlar joriy etiladi
O‘zbekistonda bolalarning huquqlarini himoya qilish va ularni zo‘ravonlikdan asrash maqsadida muhim islohotlar amalga oshirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident farmoni bilan 2026–2030 yillarga mo‘ljallangan milliy strategiya tasdiqlandi. Ushbu strategiya doirasida bolalar xavfsizligini ta’minlash uchun yangi ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash tizimlari joriy etiladi.
2026 yil 1 fevraldan boshlab, og‘ir vaziyatga tushgan bolalar uchun professional tutingan oilalar tizimi yo‘lga qo‘yiladi. Ushbu tizimda ishtirok etishni istagan oilalar maxsus dasturlar asosida tayyorlanadi.
Davlat bunday oilalarda tarbiyalanayotgan har bir bola uchun minimal ish haqining ikki baravari miqdorida oylik nafaqa to‘laydi. Bolalar professional oilalarga «Inson» ijtimoiy xizmatlar markazlari orqali joylashtiriladi.
Shuningdek, bolalar huquqlarini himoya qilish maqsadida yuridik yordam tizimi kuchaytiriladi. 2026 yil sentyabrdan boshlab, zo‘ravonlikka uchragan yoki guvoh bo‘lgan bolalarga barcha tergov va sud jarayonlarida davlat hisobidan bepul advokat xizmati ko‘rsatiladi.
Shu bilan birga, bolalarga nisbatan zo‘ravonlik holatlarini xabar bermagan maktab, shifoxona va boshqa soha xodimlari ma’muriy javobgarlikka tortiladi. Yangi islohotlar doirasida eski bolalar uylari tugatilib, ularning o‘rniga zamonaviy Bolalarni qo‘llab-quvvatlash va ijtimoiy integratsiya markazlari tashkil etiladi.
2026 yil 1 martdan «Mehrli oila» xizmati ish boshlaydi. Bu xizmat orqali ota-onalar va bolalar o‘rtasidagi munosabatlarni tiklashga qaratilgan bepul oilaviy terapiya seanslari tashkil qilinadi.
Dastlab, ushbu tizim Qashqadaryo, Navoiy va Xorazm viloyatlarida joriy etiladi. 2026 yil oxiriga qadar esa butun respublika hududida to‘liq amalga oshiriladi.
Ushbu islohotlar har bir bolaga xavfsiz va mehribon muhitda yashash imkoniyatini ta’minlash uchun mustahkam asos yaratadi. Manba: One.uz