2026 yilda O‘zbekistonda Yangi yil bayrami munosabati bilan aholiga uzluksiz dam olish imkoniyati yaratiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident farmoniga ko‘ra, rasmiy bayram kunlari va qo‘shimcha dam olish kunlari belgilangan. Ushbu farmonga muvofiq, Yangi yil arafasi va bayram kunlarida quyidagi tartibda dam olish kunlari e’lon qilindi: - 31 dekabr, chorshanba kuni barcha xodimlar uchun dam olish kuni bo‘ladi.
- 1 yanvar, payshanba kuni Yangi yil bayrami sifatida nishonlanib, rasmiy dam olish kuni deb e’lon qilinadi. - 2 yanvar, juma kuni qo‘shimcha dam olish kuni sifatida belgilandi.
- Olti kunlik ish haftasida ishlaydigan xodimlar uchun 3 yanvar, shanba kuni ham dam olish kuni hisoblanadi. - 4 yanvar, yakshanba esa odatdagidek umumiy dam olish kuni bo‘ladi.
Shunday qilib, 2026 yilning Yangi yil bayrami davrida O‘zbekiston aholisi ketma-ket 5 kun dam olish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Bu fuqarolarning bayramni tinch va xotirjam o‘tkazishiga xizmat qiladi.

В 2026 году на Новый год будет предоставлено 5 дней отдыха
В 2026 году в Узбекистане в связи с празднованием Нового года населению будет предоставлена возможность непрерывного отдыха. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно указу Президента, установлены официальные праздничные и дополнительные выходные дни. В соответствии с этим указом, в канун Нового года и в праздничные дни объявлены следующие выходные: - 31 декабря, среда, будет выходным днем для всех сотрудников.
- 1 января, четверг, отмечается как Новый год и объявлен официальным выходным днем. - 2 января, пятница, назначена дополнительным выходным днем.
- Для сотрудников, работающих по шестидневной рабочей неделе, 3 января, суббота, также считается выходным днем. - 4 января, воскресенье, как обычно, будет общим выходным днем.
Таким образом, в период новогодних праздников 2026 года население Узбекистана получит возможность отдыхать подряд 5 дней. Это способствует спокойному и размеренному проведению праздника гражданами.