2026 yilda Yangi yilga 5 kun dam beriladi
2026 yilda O‘zbekistonda Yangi yil bayrami munosabati bilan aholiga uzluksiz dam olish imkoniyati yaratiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident farmoniga ko‘ra, rasmiy bayram kunlari va qo‘shimcha dam olish kunlari belgilangan. Ushbu farmonga muvofiq, Yangi yil arafasi va bayram kunlarida quyidagi tartibda dam olish kunlari e’lon qilindi: - 31 dekabr, chorshanba kuni barcha xodimlar uchun dam olish kuni bo‘ladi.
- 1 yanvar, payshanba kuni Yangi yil bayrami sifatida nishonlanib, rasmiy dam olish kuni deb e’lon qilinadi. - 2 yanvar, juma kuni qo‘shimcha dam olish kuni sifatida belgilandi.
- Olti kunlik ish haftasida ishlaydigan xodimlar uchun 3 yanvar, shanba kuni ham dam olish kuni hisoblanadi. - 4 yanvar, yakshanba esa odatdagidek umumiy dam olish kuni bo‘ladi.
Shunday qilib, 2026 yilning Yangi yil bayrami davrida O‘zbekiston aholisi ketma-ket 5 kun dam olish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Bu fuqarolarning bayramni tinch va xotirjam o‘tkazishiga xizmat qiladi.
Ma’lumot manbasi: One.uz.