2026 yildan biznes uchun sertifikatlash soddalashtiriladi
2026 yildan e’tiboran O‘zbekistonda tadbirkorlar va ishlab chiqaruvchilar uchun muhim yengilliklar joriy etiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning farmoniga ko‘ra, muvofiqlik sertifikatini rasmiylashtirish jarayonida Texnik tartibga solish inspeksiyasi tomonidan alohida hujjatlar tekshiruvi talab qilinmaydi. Ushbu o‘zgarish byurokratik to‘siqlarni kamaytirib, biznes uchun vaqt va xarajatlarni tejashga xizmat qiladi.
Yangi tartib asosida sertifikatlash jarayoni soddalashtirilgan bo‘lib, tezkor va shaffof amalga oshirilishi kutilmoqda. Bu, ayniqsa, eksportga yo‘naltirilgan mahsulot ishlab chiqaruvchilar uchun qulaylik yaratadi.
Mutaxassislar ushbu islohotlar ishlab chiqarish sohasidagi korxonalar uchun samarali muhit shakllanishiga yordam berishini ta’kidlamoqda. Farmonda tashqi savdo sohasiga oid muhim qoidalar ham belgilangan.
Jumladan, 2026 yil 1 maydan boshlab tashqi savdoda joriy etiladigan barcha taqiqlar, cheklovlar va yig‘imlar faqat “Yagona oyna” axborot tizimi orqali rasmiy e’lon qilingandan keyin kuchga kiradi. Bu esa qarorlarning ochiqligini ta’minlashga qaratilgan.
Bundan tashqari, har qanday yangi cheklovlar yoki yig‘imlar kamida uch oy oldin jamoatchilikka ma’lum qilinishi shart. Agar bu talab bajarilmasa, bunday cheklovlar yuridik kuchga ega bo‘lmaydi.
Ushbu tizim biznes va investorlar uchun kutilmagan qarorlar xavfini kamaytirishga yordam beradi. Farmonda yana bir muhim sana – 2028 yil 1 yanvar belgilangan.
Shu sanadan boshlab bojxona qonunchiligini buzganlik uchun jarimalar joriy etiladi. Bu esa tashqi savdo ishtirokchilarini qonunlarga qat’iy rioya qilishga undaydi.
Umuman olganda, ushbu islohotlar tashqi savdo va sertifikatlash jarayonlarini takomillashtirishga, shuningdek, O‘zbekistonda biznes muhitini yaxshilashga qaratilgan. Mutaxassislarning fikricha, bu o‘zgarishlar iqtisodiy faollikni oshirishga xizmat qiladi (manba: One.uz).
2026 yil Ramazon oyi uchun zakot va fitr miqdorlari belgilandi
O‘zbekiston musulmonlari idorasi Fatvo markazi tomonidan 2026 yil Ramazon oyi uchun zakot, fitr sadaqasi va fidya miqdorlari belgilandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ushbu qarorga ko‘ra, zakot