Ichki ishlar vazirligi kuzatuv tizimi bo‘yicha izoh berdi
O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi avtomobillar harakatini kuzatish tizimi bilan bog‘liq tarqalgan ma’lumotlarga munosabat bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Avvalroq ayrim manbalarda mazkur tizim orqali mamlakat bo‘ylab transport harakatini kuzatish mumkinligi haqida xabarlar tarqalgan edi. Biroq, vazirlik ushbu ma’lumotlarning asossiz ekanini ta’kidladi.
Ichki ishlar vazirligining bayonotida qayd etilishicha, ushbu tizimni Xitoyning Maxvision kompaniyasi taqdim etgan. Tizim tadbirkorlar tomonidan o‘rnatiladi va qoidabuzarliklar haqidagi ma’lumotlar yagona "Ma’muriy amaliyot" tizimiga uzatiladi.
Shu bilan birga, tizim kiberxavfsizlik bo‘yicha qat’iy tekshiruvlardan o‘tkaziladi. Fuqarolarning shaxsiy ma’lumotlari maxfiy saqlanadi va foto hamda videomateriallarda aks ettirilmaydi.
Jarimalar haqida ma’lumot olish uchun fuqarolar maxsus havolalar yoki rasmiy ilovalardan foydalanishlari mumkin. Ushbu tizimda faqatgina o‘sha fuqaroning o‘ziga tegishli bo‘lgan qoidabuzarliklar ko‘rsatiladi.

Министерство внутренних дел дало разъяснения по системе наблюдения
Министерство внутренних дел Республики Узбекистан прокомментировало распространённые сведения, связанные с системой наблюдения за движением автомобилей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Ранее в некоторых источниках появлялась информация о том, что с помощью данной системы можно отслеживать транспортное движение по всей стране. Однако министерство подчеркнуло необоснованность этих данных.
В заявлении Министерства внутренних дел отмечается, что данную систему предоставила китайская компания Maxvision. Система устанавливается предпринимателями, а информация о нарушениях передаётся в единую систему "Административная практика".
Кроме того, система проходит строгие проверки по вопросам кибербезопасности. Личные данные граждан сохраняются в тайне и не отображаются на фото- и видеоматериалах.
Для получения информации о штрафах граждане могут использовать специальные ссылки или официальные приложения. В этой системе отображаются только нарушения, относящиеся непосредственно к самому гражданину.
Министерство внутренних дел подчеркнуло безопасность и защищённость системы, заявив о соблюдении всех требований безопасности.