O‘zbekiston va Saudiya hamkorligi yangi bosqichda
2025 yil 23 dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Olim Abdullayev boshchiligidagi delegatsiya Saudiya Arabistoni podshohligi ichki ishlar vaziri o‘rinbosari Xolid bin Muhammad Al-Battal bilan uchrashuv o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu muloqot ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirish yo‘lidagi muhim qadam sifatida e’tirof etildi. Muzokaralar davomida O‘zbekiston va Saudiya Arabistoni o‘rtasidagi aloqalar davlat rahbarlarining qat’iy siyosiy irodasi sababli barqaror rivojlanib, yangi bosqichga chiqqani ta’kidlandi.
Ikki davlat o‘rtasidagi oliy darajadagi tashriflarning ko‘payishi hamkorlikning mustahkamlanayotganidan dalolat beradi. Saudiya tomoni O‘zbekistondan podshohlikka tashrif buyurayotgan fuqarolar bilan bog‘liq muammolar deyarli yo‘qligini qayd etib, o‘zbek xalqiga nisbatan iliq munosabatini bildirdi.
Bu ikki xalq o‘rtasidagi ishonch va o‘zaro anglashuv darajasining yuqoriligidan darak beradi. Muzokaralarda Haj va Umra ziyoratlarini tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
Xususan, O‘zbekiston fuqarolari uchun viza olish jarayonlarini soddalashtirish va shaffoflashtirishga alohida e’tibor qaratildi. Tomonlar ushbu yo‘nalishda hamkorlikni kuchaytirish zarurligini ta’kidladi.
Shuningdek, uchrashuvda ikki davlat ichki ishlar vazirliklari o‘rtasida faoliyat yuritayotgan qo‘shma komissiyaning ishini takomillashtirish masalalari ham muhokama qilindi. Fuqarolarning huquq va manfaatlarini himoya qilishga qaratilgan qo‘shma chora-tadbirlarni amalga oshirish yuzasidan kelishuvga erishildi.
Mazkur muloqot O‘zbekiston va Saudiya Arabistoni o‘rtasidagi strategik sheriklikni yanada mustahkamlab, hamkorlikning yangi yo‘nalishlarini ochishi kutilmoqda. Manba: zamin.uz

Сотрудничество Узбекистана и Саудовской Аравии на новом этапе
23 декабря 2025 года делегация во главе с заместителем министра иностранных дел Республики Узбекистан Олимом Абдуллаевым провела встречу с заместителем министра внутренних дел Королевства Саудовская Аравия Халидом бин Мухаммадом Аль-Батталом. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот диалог был признан важным шагом на пути развития двусторонних отношений. В ходе переговоров было подчеркнуто, что связи между Узбекистаном и Саудовской Аравией стабильно развиваются и вышли на новый уровень благодаря решительной политической воле глав государств.
Увеличение числа визитов на высшем уровне между двумя странами свидетельствует об укреплении сотрудничества. Саудовская сторона отметила практически отсутствие проблем, связанных с гражданами, посещающими королевство из Узбекистана, и выразила теплое отношение к узбекскому народу.
Это свидетельствует о высоком уровне доверия и взаимопонимания между двумя народами. В ходе переговоров обсуждались вопросы организации паломничества Хадж и Умра.
Особое внимание было уделено упрощению и прозрачности процесса получения виз для граждан Узбекистана. Стороны подчеркнули необходимость усиления сотрудничества в этом направлении.
Кроме того, на встрече обсуждались вопросы совершенствования работы совместной комиссии между министерствами внутренних дел двух стран. Было достигнуто соглашение о реализации совместных мер, направленных на защиту прав и интересов граждан.
Ожидается, что данный диалог еще больше укрепит стратегическое партнерство между Узбекистаном и Саудовской Аравией и откроет новые направления сотрудничества. Источник: zamin.uz