Yer 2026 yil 3 yanvarda Quyoshga eng yaqin bo‘ladi
Ushbu hodisa astronomiyada "perigeliy" deb ataladi. Moskva planetariysi bergan ma’lumotlarga ko‘ra, aynan shu kunda Quyosh Yerga nisbatan eng yaqin masofada bo‘ladi va shu sababli u yil davomida eng katta ko‘rinishda namoyon bo‘ladi.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, 3 yanvar kuni Yer va Quyosh o‘rtasidagi masofa taxminan 147 million 99 ming kilometrni tashkil etadi. Bu masofa tufayli Quyoshning ko‘rinish diametri yil davomida eng yuqori ko‘rsatkichga yetadi — 32 burchak daqiqasi va 35 soniyaga teng bo‘ladi.
Ushbu o‘zgarish oddiy ko‘z bilan deyarli sezilmasa-da, professional astronomik teleskoplar yoki maxsus suratlarda aniq ko‘rinadi. Shuningdek, astronomlar 2026 yilning iyul oyida teskari holat yuz berishini qayd etishdi.
Iyul oyida Yer Quyoshdan eng uzoq masofaga — afeliyga chiqadi. Shu sababli, iyulda Quyoshning ko‘rinish o‘lchami yanvardagidan ancha kichik bo‘ladi.

Земля будет находиться ближе всего к Солнцу 3 января 2026 года
3 января 2026 года Земля окажется на минимальном расстоянии от Солнца за весь год. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это явление в астрономии называется «перигелий». По данным Московского планетария, именно в этот день Солнце будет находиться на самом близком расстоянии от Земли, и поэтому оно будет выглядеть максимально крупным за весь год.
По словам специалистов, 3 января расстояние между Землёй и Солнцем составит примерно 147 миллионов 99 тысяч километров. Из-за этого диаметр видимого Солнца достигнет максимального значения за год — 32 угловых минуты и 35 секунд.
Хотя это изменение практически незаметно невооружённым глазом, оно хорошо видно через профессиональные астрономические телескопы или на специальных фотографиях. Также астрономы отмечают, что в июле 2026 года произойдёт обратное явление.
В июле Земля окажется на максимальном расстоянии от Солнца — в афелии. Поэтому в июле видимый размер Солнца будет значительно меньше, чем в январе.