Turizm qo‘mitasiga yangi rais tayinlandi
O‘zbekiston turizm boshqaruv tizimida kadrlar almashinuvi sodir bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda *Podrobno.uz* xabar berdi. Turizm qo‘mitasi raisi Umid Shodiev o‘z lavozimidan ozod qilindi.
Uning o‘rniga Abdulaziz Akkulov yangi rais etib tayinlandi. Ma’lum qilinishicha, Umid Rustamovich Shodiev boshqa ishga o‘tishi munosabati bilan lavozimni tark etgan.
U 2023 yilning 27 iyulidan buyon qo‘mitaga rahbarlik qilib kelayotgan edi. Yangi rahbar Abdulaziz Urolboyevich Akkulov 1985 yilda tug‘ilgan.
U Toshkent davlat iqtisodiyot universitetini tamomlagan va iqtisodiyot hamda xalqaro turizm menejmenti sohasida mutaxassis sanaladi. Akkulov turli yillarda "O‘zbekturizm" milliy kompaniyasi tizimida rahbarlik lavozimlarida faoliyat yuritgan.
Shuningdek, u Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi raisi o‘rinbosari va Turizm va sport vaziri o‘rinbosari lavozimlarida ishlagan. Keyinchalik Abdulaziz Akkulov O‘zbekistonning Birlashgan Arab Amirliklaridagi Favqulodda va Muxtor elchisi etib tayinlangan edi.
Mutaxassisning turizm tizimiga qaytishi bilan sohaning rivojlanishi, xalqaro hamkorlikni kengaytirish va mamlakat turizm salohiyatini targ‘ib qilish ishlari yangi bosqichga chiqishi kutilmoqda.

Туристический комитет получил нового председателя
Об этом сообщает *Podrobno.uz*. Председатель Комитета по туризму Умид Шодиев освобожден от своей должности.
На его место назначен новый председатель Абдулазиз Аккулов. Сообщается, что Умид Рустамович Шодиев покинул должность в связи с переходом на другую работу.
Он возглавлял комитет с 27 июля 2023 года. Новый руководитель Абдулазиз Уролбоевич Аккулов родился в 1985 году.
Он окончил Ташкентский государственный экономический университет и является специалистом в области экономики и международного туристического менеджмента. Аккулов в разные годы занимал руководящие должности в системе национальной компании "Узбектуризм".
Кроме того, он работал заместителем председателя Государственного комитета по развитию туризма и заместителем министра туризма и спорта. Позже Абдулазиз Аккулов был назначен чрезвычайным и полномочным послом Узбекистана в Объединенных Арабских Эмиратах.
С возвращением специалиста в систему туризма ожидается новый этап развития отрасли, расширение международного сотрудничества и продвижение туристического потенциала страны.