O‘zbekistonda bir oyda 2 256 ta jinoyat ochildi
O‘zbekistonda o‘tkazilgan keng qamrovli tezkor-profilaktik tadbirlar davomida ko‘plab qonunbuzarliklarga qarshi qat’iy choralar ko‘rildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ichki ishlar vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, 20-noyabrdan 20-dekabrgacha bo‘lgan bir oy davomida 379 kishiga nisbatan “qamoq” ehtiyot chorasi qo‘llanilgan. Ushbu davr ichida mamlakatning barcha hududlarida huquqni muhofaza qilish organlari tomonidan 16 mingdan ortiq tezkor-qidiruv tadbirlari o‘tkazilgan.
Natijada 2 256 ta jinoyat ochilgan va 1 534 ta jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Xususan, giyohvandlikka qarshi kurash yo‘nalishidagi tadbirlar alohida ahamiyat kasb etgan.
Bu jarayonda 2 375 ta narkotik moddalar bilan bog‘liq holatlar aniqlangan. Jinoiy guruhlardan 500 kilogrammdan ortiq narkotik moddalar va 166 mingdan ziyod psixotrop dorilar musodara qilingan.
Shuningdek, noqonuniy yetishtirilgan 500 dan ortiq giyohvandlik o‘simliklari yo‘q qilingan. Ichki ishlar organlari bunday tadbirlar jamoat xavfsizligini ta’minlash va jinoyatchilikka qarshi kurashda muhim o‘rin tutishini ta’kidlamoqda.

В Узбекистане за месяц раскрыто 2 256 преступлений
В ходе проведённых в Узбекистане масштабных оперативно-профилактических мероприятий были приняты жёсткие меры против множества правонарушений. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Министерства внутренних дел, с 20 ноября по 20 декабря в течение месяца в отношении 379 человек была применена мера пресечения в виде заключения под стражу. За этот период во всех регионах страны правоохранительными органами проведено более 16 тысяч оперативно-розыскных мероприятий.
В результате раскрыто 2 256 преступлений и возбуждено 1 534 уголовных дела. В частности, особое значение имели мероприятия в направлении борьбы с наркопреступностью.
В ходе этой работы выявлено 2 375 случаев, связанных с наркотическими веществами. У преступных групп конфисковано более 500 килограммов наркотиков и свыше 166 тысяч психотропных препаратов.
Кроме того, уничтожено более 500 незаконно выращенных наркотических растений. Правоохранительные органы подчёркивают, что такие мероприятия играют важную роль в обеспечении общественной безопасности и борьбе с преступностью.
Работы по обеспечению верховенства закона продолжаются последовательно. Информация опубликована на сайте *Zamin.uz*.