AQSH fuqarolari uchun O‘zbekistonga vizasiz kirish yo‘lga qo‘yildi
2025 yil 3 noyabr kuni Prezident tomonidan imzolangan farmonga ko‘ra, 2026 yil 1 yanvardan boshlab AQSH fuqarolari uchun O‘zbekistonga 30 kunlik vizasiz kirish tartibi joriy etiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yangi qoidaga muvofiq, Amerika Qo‘shma Shtatlari fuqarolari mamlakat hududiga kirgan kundan boshlab bir oy davomida viza rasmiylashtirish talab etilmaydi. Farmonda ta’kidlanishicha, bu qaror O‘zbekiston va AQSH o‘rtasidagi o‘zaro munosabatlarni yanada mustahkamlashga qaratilgan.
Xususan, savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish, madaniy-gumanitar aloqalarni kengaytirish va turizm sohasida yangi imkoniyatlar yaratish maqsad qilingan. Vizasiz rejim ikki davlat o‘rtasidagi ishbilarmonlik va sayyohlik aloqalarini faollashtirishi kutilmoqda.
Mazkur farmon bilan bir qatorda, avvalgi me’yoriy-huquqiy hujjatlarga ham o‘zgartirishlar kiritildi. Masalan, 2016 yilda qabul qilingan farmondagi AQSH fuqarolariga oid ayrim normalar chiqarib tashlandi.
Shuningdek, 2018 yilgi qarorning ayrim bandlari bekor qilindi. Ushbu o‘zgarishlar huquqiy bazani zamon talablariga moslashtirishga qaratilgan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, 2021 yildan boshlab ayrim davlatlarning 55 yosh va undan katta fuqarolariga O‘zbekistonga 30 kungacha vizasiz kirish imkoniyati berilgan edi. Endilikda AQSH fuqarolari uchun ushbu imtiyoz yosh chegarasisiz amal qiladi.
Shuni unutmaslik kerakki, vizasiz tartib migratsiya qoidalarining bekor qilinishi degani emas. Xorijiy fuqarolar mamlakat hududida vaqtincha yashash yoki bo‘lish joyi bo‘yicha belgilangan tartibda ro‘yxatdan o‘tishi shart.
Odatda, bu jarayon mehmonxonalar tomonidan avtomatik tarzda amalga oshiriladi. Mazkur qaror O‘zbekistonning xalqaro hamkorlikka ochiqligini, mamlakatning sayyohlar uchun jozibador yo‘nalish sifatidagi mavqeini mustahkamlashga xizmat qiladi.

Для граждан США введён безвизовый въезд в Узбекистан
Согласно указу, подписанному Президентом 3 ноября 2025 года, с 1 января 2026 года для граждан США вводится порядок безвизового въезда в Узбекистан сроком на 30 дней. Об этом сообщает Zamin.uz.
В соответствии с новым правилом, гражданам Соединённых Штатов Америки не потребуется оформление визы в течение одного месяца с момента въезда на территорию страны. В указе подчёркивается, что это решение направлено на дальнейшее укрепление взаимных отношений между Узбекистаном и США.
В частности, ставится цель развитие торгово-экономического сотрудничества, расширение культурно-гуманитарных связей и создание новых возможностей в сфере туризма. Безвизовый режим ожидается активизировать деловые и туристические связи между двумя странами.
Вместе с этим указом были внесены изменения в предыдущие нормативно-правовые акты. Например, некоторые нормы, касающиеся граждан США, из указа 2016 года были исключены.
Кроме того, некоторые пункты решения 2018 года были отменены. Эти изменения направлены на адаптацию правовой базы к современным требованиям.
По данным, с 2021 года гражданам некоторых стран в возрасте от 55 лет и старше предоставлялась возможность безвизового въезда в Узбекистан на срок до 30 дней. Теперь же данное преимущество для граждан США действует без возрастных ограничений.
Следует помнить, что безвизовый режим не означает отмену миграционных правил. Иностранные граждане обязаны зарегистрироваться в установленном порядке по месту временного проживания или пребывания на территории страны.
Обычно этот процесс автоматически выполняется гостиницами. Данное решение служит подтверждением открытости Узбекистана к международному сотрудничеству и укрепляет позицию страны как привлекательного направления для туристов.