AQSH fuqarolari uchun O‘zbekistonga vizasiz kirish yo‘lga qo‘yildi
2025 yil 3 noyabr kuni Prezident tomonidan imzolangan farmonga ko‘ra, 2026 yil 1 yanvardan boshlab AQSH fuqarolari uchun O‘zbekistonga 30 kunlik vizasiz kirish tartibi joriy etiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yangi qoidaga muvofiq, Amerika Qo‘shma Shtatlari fuqarolari mamlakat hududiga kirgan kundan boshlab bir oy davomida viza rasmiylashtirish talab etilmaydi. Farmonda ta’kidlanishicha, bu qaror O‘zbekiston va AQSH o‘rtasidagi o‘zaro munosabatlarni yanada mustahkamlashga qaratilgan.
Xususan, savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish, madaniy-gumanitar aloqalarni kengaytirish va turizm sohasida yangi imkoniyatlar yaratish maqsad qilingan. Vizasiz rejim ikki davlat o‘rtasidagi ishbilarmonlik va sayyohlik aloqalarini faollashtirishi kutilmoqda.
Mazkur farmon bilan bir qatorda, avvalgi me’yoriy-huquqiy hujjatlarga ham o‘zgartirishlar kiritildi. Masalan, 2016 yilda qabul qilingan farmondagi AQSH fuqarolariga oid ayrim normalar chiqarib tashlandi.
Shuningdek, 2018 yilgi qarorning ayrim bandlari bekor qilindi. Ushbu o‘zgarishlar huquqiy bazani zamon talablariga moslashtirishga qaratilgan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, 2021 yildan boshlab ayrim davlatlarning 55 yosh va undan katta fuqarolariga O‘zbekistonga 30 kungacha vizasiz kirish imkoniyati berilgan edi. Endilikda AQSH fuqarolari uchun ushbu imtiyoz yosh chegarasisiz amal qiladi.
Shuni unutmaslik kerakki, vizasiz tartib migratsiya qoidalarining bekor qilinishi degani emas. Xorijiy fuqarolar mamlakat hududida vaqtincha yashash yoki bo‘lish joyi bo‘yicha belgilangan tartibda ro‘yxatdan o‘tishi shart.
Odatda, bu jarayon mehmonxonalar tomonidan avtomatik tarzda amalga oshiriladi. Mazkur qaror O‘zbekistonning xalqaro hamkorlikka ochiqligini, mamlakatning sayyohlar uchun jozibador yo‘nalish sifatidagi mavqeini mustahkamlashga xizmat qiladi.
Toshkentda Ramazon uchun arzon yarmarkalar tashkil etildi
Muborak Ramazon oyi munosabati bilan Toshkent shahrining turli tumanlarida arzon va sifatli oziq-ovqat mahsulotlari savdosini yo‘lga qo‘yish maqsadida maxsus yarmarkalar tashkil etildi. Bu haqda