O‘zbekiston 2026 yilgacha 50 milliard dollar investitsiya jalb qiladi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatning yangi investitsiya siyosati bo‘yicha ustuvor yo‘nalishlarni e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, 2026 yilga qadar O‘zbekiston 50 milliard dollar miqdorida xorijiy investitsiyalarni jalb qilishni rejalashtirmoqda. Ushbu mablag‘lar nafaqat loyihalarni moliyalashtirishga, balki ilg‘or texnologiyalarni joriy etish hamda yuqori qo‘shilgan qiymatga ega mahsulotlar ishlab chiqarishga yo‘naltirilishi kerakligi ta’kidlandi.
Davlat rahbari strategik investorlar uchun maxsus qo‘llab-quvvatlash choralarini ko‘rish rejalashtirilayotganini ma’lum qildi. Jumladan, investitsiya loyihalarini amalga oshirish uchun yer uchastkalari to‘g‘ridan-to‘g‘ri bozor qiymatida ajratiladi.
Shuningdek, yer toifasi o‘zgartirilganda, foydalanilmagan qism uchun to‘lovni bo‘lib-bo‘lib to‘lash imkoniyati yaratiladi. Jarayonlarni soddalashtirish maqsadida “yagona darcha” tamoyili asosida elektron platforma ishga tushiriladi.
Ushbu tizim orqali investorlar yer ajratish, yerning toifasini o‘zgartirish, qurilish ruxsatnomalari olish va infratuzilmaga ulanish masalalarini bir joydan hal qilish imkoniga ega bo‘ladilar. Bu orqali turli idoralarga murojaat qilish zaruriyati bartaraf etiladi.

Узбекистан привлечет инвестиции в размере 50 миллиардов долларов до 2026 года
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев объявил приоритетные направления новой инвестиционной политики страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно его словам, к 2026 году Узбекистан планирует привлечь иностранные инвестиции в размере 50 миллиардов долларов. Было подчеркнуто, что эти средства должны быть направлены не только на финансирование проектов, но и на внедрение передовых технологий, а также на производство продукции с высокой добавленной стоимостью.
Глава государства сообщил, что планируется принять специальные меры поддержки для стратегических инвесторов. В частности, земельные участки для реализации инвестиционных проектов будут предоставляться по прямой рыночной стоимости.
Кроме того, при изменении категории земли будет создана возможность поэтапной оплаты за неиспользуемую часть. С целью упрощения процессов будет запущена электронная платформа на основе принципа «единого окна».
Через эту систему инвесторы смогут решать вопросы выделения земли, изменения категории земли, получения разрешений на строительство и подключения к инфраструктуре в одном месте. Это позволит исключить необходимость обращения в различные ведомства.
К данной платформе планируется подключение всех соответствующих министерств и ведомств. Источник: zamin.uz