Ushbu loyiha ma’dan qazib olish va uni qayta ishlashni kengaytirishga qaratilgan. Bu haqda Prezident Shavkat Mirziyoyev 26 dekabr kuni Oliy Majlis va xalqiga qilgan murojaatida ma’lum qildi.
Loyiha doirasida qo‘shimcha 2 million tonna ma’dan qayta ishlanishi rejalashtirilgan. Shuningdek, Muruntov konini o‘zlashtirishning keyingi bosqichlari amalga oshiriladi.
Bundan tashqari, kumush konlarini rivojlantirish uchun qiymati 2 milliard 300 million dollarlik yirik investitsiya loyihalari amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan. Natijada, yillik qayta ishlash quvvati 18 million tonnaga, oltin ishlab chiqarish hajmi esa 2030 yilgacha 175 tonnaga yetkaziladi.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida ham yirik loyiha boshlanadi. Bu yerda qiymati 2 milliard 700 million dollarlik yangi metallurgiya majmuasi quriladi.
Mazkur majmua yiliga 300 ming tonna mis katodi ishlab chiqarish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Shu bilan birga, “Samarqand kimyo” zavodida 381 million dollar miqdoridagi investitsiya hisobiga yiliga 370 ming tonna fosforli va 540 ming tonna murakkab o‘g‘it ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi.
Qashqadaryo viloyatida esa 200 million dollarlik kimyo zavodi qurilishi rejalashtirilgan. Ushbu korxona yiliga 50 ming tonna alkilbenzol mahsulotini ishlab chiqarib, maishiy kimyo, polimer va sintetik yoqilg‘i tayyorlashga xizmat qiladi.
Umuman olganda, 2026 yilga kelib kimyo sanoatida 4,5 milliard dollarlik, tog‘-kon metallurgiya, neft-gaz, avtomobilsozlik, to‘qimachilik va qurilish materiallari sohalarida 3 milliard dollardan ortiq, elektrotexnika tarmog‘ida 2 milliard dollarlik, farmatsevtika yo‘nalishida esa 800 million dollarlik yangi loyihalar amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Shuningdek, 2024 yilda mamlakat eksportini 40 milliard dollarga yetkazish va tayyor hamda yarim tayyor mahsulotlar ulushini 55 foizdan oshirish maqsad qilib belgilangan.

В Навои начинается золотой проект стоимостью 320 млн долларов
В золотых рудниках Навоийской области будет запущен новый проект стоимостью 320 миллионов долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот проект направлен на расширение добычи и переработки полезных ископаемых. Об этом сообщил Президент Шавкат Мирзиёев в своем обращении к Олий Мажлису и народу 26 декабря.
В рамках проекта планируется переработать дополнительно 2 миллиона тонн руды. Также будут реализованы следующие этапы освоения месторождения Мурунтов.
Кроме того, предусмотрена реализация крупных инвестиционных проектов стоимостью 2 миллиарда 300 миллионов долларов для развития серебряных месторождений. В результате ежегодная перерабатывающая мощность достигнет 18 миллионов тонн, а объем производства золота к 2030 году составит 175 тонн.
В Алмалыкском горно-металлургическом комбинате также начнется крупный проект. Здесь будет построен новый металлургический комплекс стоимостью 2 миллиарда 700 миллионов долларов.
Этот комплекс сможет производить 300 тысяч тонн медного катода в год. Кроме того, на заводе «Самарканд химия» при инвестициях в 381 миллион долларов будет налажено производство 370 тысяч тонн фосфорных и 540 тысяч тонн сложных удобрений в год.
В Кашкадарьинской области планируется строительство химического завода стоимостью 200 миллионов долларов. Это предприятие будет производить 50 тысяч тонн алкилбензола в год, что будет служить для производства бытовой химии, полимеров и синтетического топлива.
В целом, к 2026 году в химической промышленности планируется реализация новых проектов на сумму 4,5 миллиарда долларов, в горно-металлургической, нефтегазовой, автомобилестроительной, текстильной и строительных материалов отраслях — свыше 3 миллиардов долларов, в электротехнической отрасли — 2 миллиарда долларов, а в фармацевтическом направлении — 800 миллионов долларов. Также на 2024 год поставлена цель увеличить экспорт страны до 40 миллиардов долларов и повысить долю готовой и полуфабрикатной продукции свыше 55 процентов.