2026-yil – Mahallani rivojlantirish yili deb e’lon qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 26-dekabr kuni Oliy Majlis va xalq oldida qilgan murojaatnomasida 2026-yilni “Mahallani rivojlantirish va jamiyatni yuksaltirish yili” deb e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qaror mahallalar faoliyatini kuchaytirish, fuqarolarni jamiyat hayotida faol ishtirok etishga rag‘batlantirish va mamlakatda tinchlik hamda hamjihatlikni mustahkamlashga qaratilgan. Prezidentning ta’kidlashicha, mahalla tizimi jamiyatning mustahkam poydevori hisoblanadi.
“Mahalla tinch va ahil bo‘lsa, jamiyatimiz ham tinch va hamjihat bo‘ladi. Mahalla rivojlansa, butun mamlakatimiz yuksaladi”, – dedi davlat rahbari.
Shu sababli mahalla institutlari ijtimoiy barqarorlikni ta’minlash, mehr-oqibat va adolatni targ‘ib qilishda muhim o‘rin egallaydi. Yangi yil uchun alohida davlat dasturi ishlab chiqiladi.
Ushbu dastur doirasida mamlakatdagi 9 mingdan ortiq mahalla faoliyatini rivojlantirish, ularni mehr-oqibat, hamjihatlik va tarbiya maskanlariga aylantirish bo‘yicha konkret chora-tadbirlar amalga oshiriladi. Prezident barcha davlat idoralari, mahalla raislari, nuroniylar, yoshlar, tadbirkorlar va fuqarolarni birgalikda belgilangan maqsadlarga erishishga chaqirdi.

2026 год – объявлен годом развития района
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 26 декабря в обращении к Олий Мажлису и народу объявил 2026 год «Годом развития махалли и повышения общества». Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение направлено на усиление деятельности махаллей, стимулирование граждан к активному участию в общественной жизни и укрепление мира и согласия в стране. По словам президента, система махалли является прочным фундаментом общества.
«Если махалла спокойна и дружна, то и наше общество будет спокойным и согласным. Если махалла развивается, развивается вся наша страна», – сказал глава государства.
Поэтому институты махалли занимают важное место в обеспечении социальной стабильности, пропаганде милосердия и справедливости. Для нового года будет разработана специальная государственная программа.
В рамках этой программы будут реализованы конкретные меры по развитию деятельности более 9 тысяч махаллей в стране, превращению их в центры милосердия, согласия и воспитания. Президент призвал все государственные учреждения, председателей махаллей, старейшин, молодежь, предпринимателей и граждан совместно достигать поставленных целей.
Отмечено, что мероприятия и проекты, реализуемые в течение года, будут регулярно освещаться через официальные информационные ресурсы. Источник: One.uz.