O‘zbekistonda 2026 yilda ekologiya uchun 1,9 trillion so‘m ajratiladi
2026 yilda O‘zbekistonda ekologik loyihalarni moliyalashtirish uchun 1,9 trillion so‘m ajratilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Prezident Shavkat Mirziyoyev o‘zining parlament va xalq oldidagi murojaatida ma’lum qilgan. Ushbu mablag‘lar yashil hududlarni tashkil etish, chang va qum bo‘ronlariga qarshi kurashish hamda ekotizimni yaxshilashga yo‘naltiriladi.
Surxondaryo viloyatida 10 ming gektarlik "yashil belbog‘", Sirdaryo viloyatida esa 84 kilometr uzunlikdagi "yashil devor" barpo etilishi ko‘zda tutilgan. Qoraqalpog‘iston, Xorazm, Buxoro va Navoiy viloyatlarida umumiy maydoni 250 ming gektar bo‘lgan hududlar, jumladan, Orol dengizining qurigan qismida 115 ming gektar yer ko‘kalamzorlashtiriladi.
Shuningdek, barcha hududlarda botanika bog‘lari, dendrariylar va kamida 20 ta soyali yo‘lak tashkil etish rejalashtirilgan. 2026 yildan boshlab "yashil" texnikumlar faoliyat boshlaydi.
Har yili ularda 10 ming nafar mutaxassis dual ta’lim asosida tayyorlanadi. Bundan tashqari, Markaziy Osiyo Yashil universitetining faoliyati kengaytiriladi.
Havo, suv va tuproq sifatini baholash laboratoriyalari tashkil etilishi, shaharlarning tabiiy shamollatish tizimini kuchaytirishga doir tadqiqotlar o‘tkazilishi ham rejalashtirilgan. Bu loyihalar mamlakatning ekologik barqarorligini ta’minlashga qaratilgan.

В Узбекистане в 2026 году на экологию будет выделено 1,9 триллиона сум
В 2026 году в Узбекистане планируется выделить 1,9 триллиона сум на финансирование экологических проектов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом заявил Президент Шавкат Мирзиёев в своем обращении к парламенту и народу. Эти средства будут направлены на создание зеленых зон, борьбу с пылевыми и песчаными бурями, а также на улучшение экосистемы.
В Сурхандарьинской области планируется создание "зеленого пояса" площадью 10 тысяч гектаров, а в Сырдарьинской области — "зеленой стены" длиной 84 километра. В Каракалпакстане, Хорезмской, Бухарской и Навоийской областях будет озеленена территория общей площадью 250 тысяч гектаров, включая 115 тысяч гектаров высохшей части Аральского моря.
Кроме того, во всех регионах планируется создание ботанических садов, дендрариев и не менее 20 тенистых аллей. С 2026 года начнут работу "зеленые" техникумы.
Ежегодно в них будут готовить 10 тысяч специалистов по дуальному обучению. Кроме того, будет расширена деятельность Зеленого университета Центральной Азии.
Планируется создание лабораторий для оценки качества воздуха, воды и почвы, а также проведение исследований по усилению системы естественной вентиляции городов. Эти проекты направлены на обеспечение экологической устойчивости страны.