Prezident ekologiyani yaxshilash bo‘yicha yangi chora-tadbirlarni e’lon qildi
2025-yil 26-dekabr kuni O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev parlament va xalqiga murojaat qilar ekan, ekologik talablarni kuchaytirish bo‘yicha bir qator muhim chora-tadbirlarni e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Jumladan, zararli gaz chiqindilari yuqori bo‘lgan avtomobillarning Toshkent va viloyat markazlariga kirishini cheklash rejalashtirilmoqda. Ushbu maqsadda xalqaro tajriba asosida ekologik stikerlar joriy etiladi.
Davlat eski avtomobil egalari uchun qo‘llab-quvvatlash choralarini ko‘rishni rejalashtirgan. Bu doirada maxsus fond tashkil qilinadi va avtomobilini yangilashga qaror qilgan fuqarolarga kredit foizlarining bir qismini qoplash imkoniyati yaratiladi.
Shuningdek, avtomobillarga filtr o‘rnatib, zararli chiqindilarni kamaytirgan haydovchilarga ham xarajatlarning bir qismi qoplanadi. Prezident davlat transport tizimini rivojlantirishni ustuvor vazifa sifatida belgiladi.
Shahar ko‘chalarida avtobus va taksilar uchun ajratilgan maxsus yo‘laklar soni oshiriladi. Toshkent, Samarqand va Namanganda yo‘l harakatini samarali boshqarish uchun zamonaviy aqlli svetoforlar o‘rnatiladi.
Shavkat Mirziyoyev mamlakatda yashil avtomobillarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha besh yillik dastur ishlab chiqilganini ta’kidladi. Ushbu dastur doirasida mahalliy ishlab chiqarilgan elektromobillar uchun 12 foizlik, xorijiy elektromobillar uchun esa 16 foizlik chegirmalar asosida avtokreditlar taqdim etiladi.
Tadbirkorlar uchun quvvatlash stansiyalarini qurishga 10 foizlik imtiyozli kreditlar ajratilishi ko‘zda tutilgan. Bundan tashqari, bu kabi obyektlar uchun yer uchastkalari bozor narxidan ikki baravar arzon narxlarda sotiladi.
Quvvatlash stansiyalari uchun elektr energiyasi narxi 1 kVt·soat uchun 300 so‘mdan oshgan taqdirda, ortiqcha qismi davlat tomonidan qoplanadi. Bu chora-tadbirlar ekologik muhitni yaxshilash va yashil transport vositalarini targ‘ib qilishga qaratilgan.

Президент объявил о новых мерах по улучшению экологии
26 декабря 2025 года Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, обращаясь к парламенту и народу, объявил ряд важных мер по ужесточению экологических требований. Об этом сообщает Zamin.uz.
В частности, планируется ограничить въезд автомобилей с высоким уровнем вредных газовых выбросов в Ташкент и областные центры. Для этой цели будут введены экологические стикеры на основе международного опыта.
Государство планирует принять меры поддержки для владельцев старых автомобилей. В этой сфере будет создан специальный фонд, который предоставит возможность компенсировать часть процентных ставок по кредитам гражданам, решившим обновить свой автомобиль.
Кроме того, водителям, установившим фильтры для снижения вредных выбросов, также будет компенсирована часть расходов. Президент определил развитие государственной транспортной системы как приоритетную задачу.
Количество выделенных специальных полос для автобусов и такси на городских улицах будет увеличено. В Ташкенте, Самарканде и Намангане для эффективного управления дорожным движением будут установлены современные интеллектуальные светофоры.
Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что в стране разработана пятилетняя программа поддержки зелёных автомобилей. В рамках этой программы автокредиты для электромобилей местного производства будут предоставляться с 12-процентной скидкой, а для иностранных электромобилей — с 16-процентной скидкой.
Для предпринимателей предусмотрены льготные кредиты под 10 процентов на строительство зарядных станций. Кроме того, земельные участки для таких объектов будут продаваться по цене в два раза ниже рыночной.
Если цена электроэнергии для зарядных станций превысит 300 сумов за 1 кВт·ч, государство компенсирует превышающую часть. Эти меры направлены на улучшение экологической обстановки и продвижение зелёного транспорта.