O‘zbekistonda korrupsiyaga qarshi kurash kuchayadi
Prezident Shavkat Mirziyoyev o‘zining parlament va xalq oldidagi murojaatida O‘zbekistonda korrupsiyaga qarshi kurashni yangi bosqichga ko‘tarish rejasini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu jarayon 2026 yildan boshlab favqulodda tartibda amalga oshiriladi. Davlat rahbari korrupsiyani mamlakat rivojlanishiga jiddiy tahdid sifatida baholab, bu illat adolat tamoyillarini buzishi, qonun ustuvorligiga putur yetkazishi va jamiyatdagi ishonchni zaiflashtirishini ta’kidladi.
Shuningdek, korrupsiyaga qarshi kurashda murosaga o‘rin yo‘qligini qat’iy belgiladi. Prezidentning ta’kidlashicha, davlat idoralarida maxsus vakillar va ichki nazorat bo‘limlari tashkil etiladi.
Ularga Hisob palatasi vakillari ham jalb qilinadi. Ushbu tuzilmalar korrupsiya xavflarini oldindan aniqlash, budjet mablag‘larining noqonuniy sarflanishiga yo‘l qo‘ymaslik uchun mas’ul bo‘ladi.
E’tiborlisi, bu nazorat organlari o‘z faoliyati bo‘yicha to‘g‘ridan to‘g‘ri prezidentga hisobot beradi, bu esa mas’uliyatni kuchaytiradi. Prezident o‘z nutqida hech kim lavozimi yoki unvoni tufayli qonundan ustun bo‘la olmasligini ta’kidladi.
"Hamma qonun oldida teng", dedi u. Nazorat kuch tizimlari, huquqni muhofaza qiluvchi organlar, soliq va bojxona xizmatlari, banklar, yirik davlat kompaniyalari, vazirliklar va mahalliy boshqaruv organlarini to‘liq qamrab oladi.
Ushbu sohalarda shaffoflikni ta’minlash va korrupsiyaga yo‘l ochuvchi omillarni bartaraf etish ustuvor vazifa sifatida belgilangan. Compliance xizmatlariga to‘sqinlik qilayotgan shaxslar korrupsiya hamtovoqlari sifatida baholanib, qonuniy javobgarlikka tortilishi haqida ogohlantirildi.
Xulosa qilib aytganda, 2026 yildan boshlab korrupsiyaga qarshi kurash faqat so‘zda emas, balki qat’iy choralar orqali amalga oshiriladi. Bu tamoyil barcha sohalarda shaxsiy javobgarlik va qonun ustuvorligini ta’minlashga qaratilgan.

В Узбекистане усиливается борьба с коррупцией
Президент Шавкат Мирзиёев в своем обращении к парламенту и народу объявил о плане вывести борьбу с коррупцией в Узбекистане на новый уровень. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот процесс будет осуществляться в чрезвычайном порядке, начиная с 2026 года. Глава государства оценил коррупцию как серьезную угрозу развитию страны, подчеркнув, что этот порок нарушает принципы справедливости, подрывает верховенство закона и ослабляет доверие в обществе.
Кроме того, он твердо заявил, что в борьбе с коррупцией нет места компромиссам. По словам президента, в государственных учреждениях будут созданы специальные представители и отделы внутреннего контроля.
К ним также будут привлечены представители Счетной палаты. Эти структуры будут отвечать за предварительное выявление рисков коррупции и предотвращение незаконного расходования бюджетных средств.
Важно отметить, что эти контрольные органы будут напрямую отчитываться перед президентом, что усилит ответственность. В своей речи президент подчеркнул, что никто не может быть выше закона из-за своей должности или звания.
"Все равны перед законом", — сказал он. Контроль охватит силовые структуры, правоохранительные органы, налоговые и таможенные службы, банки, крупные государственные компании, министерства и органы местного управления.
Обеспечение прозрачности в этих сферах и устранение факторов, способствующих коррупции, определены как приоритетные задачи. Лица, препятствующие работе служб комплаенс, будут рассматриваться как соучастники коррупции и привлечены к законной ответственности.
В заключение, начиная с 2026 года борьба с коррупцией будет осуществляться не только словами, но и жесткими мерами. Этот принцип направлен на обеспечение личной ответственности и верховенства закона во всех сферах.