Toshkentda 110 korxona ekologik qonunbuzarlik uchun yopildi
Toshkent shahri va viloyatida atrof-muhitni muhofaza qilish va havoning sifatini yaxshilash maqsadida keng qamrovli ekologik tekshiruvlar o‘tkazildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tadbirlar 25-noyabrdan 24-dekabrga qadar davom etgan bo‘lib, natijada 1128 ta qonunbuzarlik aniqlangan. Har bir holat bo‘yicha tegishli hujjatlar rasmiylashtirilib, qoidabuzar korxonalarga ma’muriy choralar ko‘rildi.
Bu haqda Podrobno.uz xabar berdi. Tekshiruvlar davomida atrof-muhitga jiddiy zarar yetkazgan 110 ta korxona faoliyati vaqtinchalik to‘xtatildi.
Ushbu korxonalarning 99 tasi Toshkent viloyatida, 11 tasi esa Toshkent shahrida joylashgan. Korxonalar 10 ish kuniga yopilib, qonunbuzarliklarni bartaraf etish talabi qo‘yildi.
Komissiya ayniqsa qishloq xo‘jaligi sohasidagi ekologik muammolarga alohida e’tibor qaratdi. Natijada, 94 ta issiqxonada chang-gaz tozalash uskunalari o‘rnatildi.
Bundan tashqari, issiqxonalarni ekologik yoqilg‘iga o‘tkazish ishlari davom etmoqda. Hozirda 6 ta issiqxona gaz tarmog‘iga ulangan, yana 7 tasi texnik shartlarni olish uchun ariza topshirgan.
Ekologik nazorat tadbirlari davom etayotgan bo‘lib, faqat 23-dekabr kuni yana 8 ta qonunbuzarlik holati qayd etildi. Avvalroq, Navoiy viloyatida ham 20 ta sanoat korxonasining faoliyati vaqtincha to‘xtatilgani haqida xabar berilgan edi.
Umumiy jarima va kompensatsiyalar miqdori 10 milliard so‘mdan oshgan. Bu kabi tadbirlar atrof-muhit muhofazasi va ekologik barqarorlikni ta’minlash maqsadida amalga oshirilmoqda.

В Ташкенте 110 предприятий закрыты за экологические нарушения
В городе Ташкент и области были проведены масштабные экологические проверки с целью охраны окружающей среды и улучшения качества воздуха. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данные мероприятия проходили с 25 ноября по 24 декабря, в результате чего было выявлено 1128 нарушений. По каждому случаю были оформлены соответствующие документы, и нарушителям были применены административные меры.
Об этом сообщает Podrobno.uz. В ходе проверок деятельность 110 предприятий, нанесших серьезный ущерб окружающей среде, была временно приостановлена.
Из них 99 предприятий расположены в Ташкентской области, а 11 — в городе Ташкент. Предприятия были закрыты на 10 рабочих дней с требованием устранить нарушения.
Комиссия уделила особое внимание экологическим проблемам в сельском хозяйстве. В результате в 94 теплицах были установлены пыле-газоочистные установки.
Кроме того, продолжаются работы по переводу теплиц на экологически чистое топливо. В настоящее время 6 теплиц подключены к газовой сети, еще 7 подали заявки на получение технических условий.
Мероприятия по экологическому контролю продолжаются, и только 23 декабря было зафиксировано еще 8 случаев нарушений. Ранее сообщалось о временном приостановлении деятельности 20 промышленных предприятий в Навоийской области.
Общая сумма штрафов и компенсаций превысила 10 миллиардов сумов. Такие мероприятия проводятся с целью охраны окружающей среды и обеспечения экологической устойчивости.