Prezident 2025 yil yakunlari va 2026 yil rejasini e’lon qildi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2025 yil 26-dekabr kuni Oliy Majlis va xalq oldida qilgan murojaatida yil yakunlarini sarhisob qildi va kelgusi davr uchun muhim vazifalarni belgiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuvda mamlakatda erishilgan iqtisodiy va ijtimoiy yutuqlar haqida so‘z yuritildi. 2025 yilda O‘zbekiston yalpi ichki mahsuloti ilk bor 145 milliard dollardan oshdi, eksport hajmi 23 foizga o‘sdi, oltin-valyuta zaxiralari 60 milliard dollarga yetdi, qashshoqlik darajasi esa 5,8 foizga tushirildi.
Prezident 2026 yilni “Yangi O‘zbekistonni barpo etishda hal qiluvchi bosqich” deb atadi. Shavkat Mirziyoyev so‘nggi to‘qqiz yilda amalga oshirilgan islohotlar har bir mahalla, oila va inson hayotida o‘z ta’sirini ko‘rsatganini ta’kidladi.
U mamlakatda demokratik o‘zgarishlar davom ettirilganini va barqaror rivojlanish uchun asos yaratilganini qayd etdi. Xorijiy investitsiyalar hajmi 43,1 milliard dollarga yetib, yalpi ichki mahsulotdagi ulushi 31,9 foizni tashkil etdi.
Xalqaro reyting agentliklari O‘zbekistonning suveren reytingini “BB–” darajasidan “BB” darajasiga ko‘tardi. Energetika sohasida elektr energiyasi ishlab chiqarish hajmi 85 milliard kilovatt-soatga yetdi.
Ijtimoiy sohada ham sezilarli yutuqlar kuzatildi. Xususan, 188 ta mahalladagi 715 ming aholi toza ichimlik suvi bilan ta’minlandi, 2,3 million kishining suv ta’minoti yaxshilandi.
Shu bilan birga, 5 million fuqaro barqaror daromad manbaiga ega bo‘ldi, natijada ishsizlik darajasi 4,9 foizga tushdi. Qashshoqlikni kamaytirish bo‘yicha ham muhim natijalarga erishildi.
1,5 million fuqaro qashshoqlikdan chiqdi, 1 435 ta mahalla esa qashshoqlikdan xoli hududga aylantirildi. Yangi ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash tizimi 8,5 million kishini qashshoqlikdan chiqarishga yordam berdi.
Prezident yoshlarning ta’lim, fan, madaniyat va sport sohalaridagi yutuqlariga e’tibor qaratdi. 2025 yilda O‘zbekiston Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi sammiti va Xalqaro iqlim forumi kabi muhim tadbirlarga mezbonlik qildi.
Shuningdek, O‘zbekiston, Tojikiston va Qirg‘iziston o‘rtasida tarixiy chegaralar bo‘yicha shartnoma imzolandi. Prezident 2026 yilni “Mahalla va jamiyat rivoji yili” deb e’lon qilishni taklif qildi.
Mahallalarni adolat va tarbiya maskanlariga aylantirish, “Barqaror shahar” platformasini ishga tushirish, shuningdek, oltita asosiy yo‘nalish – infratuzilmani yaxshilash, texnologik va innovatsion iqtisodiy o‘sishga o‘tish, ichki talabni rag‘batlantirish, mehnat bozori va kasbiy ta’limni rivojlantirish, ekologiya va yashil energetikani rivojlantirish hamda davlat boshqaruvi va sud-huquq tizimini isloh qilish bo‘yicha vazifalar belgilandi. Shavkat Mirziyoyev “O‘zbekiston – 2030” strategiyasini qayta ko‘rib chiqish zarurligini ta’kidladi va xalqning birdamligi orqali yuksak marralarga erishish mumkinligiga ishonch bildirdi.

Президент объявил итоги 2025 года и план на 2026 год
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 26 декабря 2025 года в обращении к Олий Мажлису и народу подвёл итоги года и обозначил важные задачи на предстоящий период. Об этом сообщает Zamin.uz.
На встрече говорилось о достигнутых в стране экономических и социальных успехах. В 2025 году валовой внутренний продукт Узбекистана впервые превысил 145 миллиардов долларов, объём экспорта вырос на 23%, золотовалютные резервы достигли 60 миллиардов долларов, а уровень бедности снизился до 5,8%.
Президент назвал 2026 год «решающим этапом в построении Нового Узбекистана». Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что реформы, проведённые за последние девять лет, оказали влияние на каждое махалля, семью и жизнь каждого человека.
Он отметил, что в стране продолжаются демократические изменения и создана основа для устойчивого развития. Объём иностранных инвестиций достиг 43,1 миллиарда долларов, их доля в валовом внутреннем продукте составила 31,9%.
Международные рейтинговые агентства повысили суверенный рейтинг Узбекистана с уровня «BB–» до «BB». В энергетической сфере объём производства электроэнергии достиг 85 миллиардов киловатт-часов.
В социальной сфере также наблюдаются значительные достижения. В частности, 715 тысяч жителей 188 махаллей обеспечены чистой питьевой водой, улучшено водоснабжение для 2,3 миллиона человек.
Кроме того, 5 миллионов граждан получили стабильный источник дохода, в результате чего уровень безработицы снизился до 4,9%. Достигнуты важные результаты и в снижении уровня бедности.
1,5 миллиона человек вышли из бедности, 1 435 махаллей стали зонами, свободными от бедности. Новая система социальной поддержки помогла вывести из бедности 8,5 миллиона человек.
Президент обратил внимание на достижения молодёжи в области образования, науки, культуры и спорта. В 2025 году Узбекистан стал хозяйкой важных мероприятий, таких как саммит Центральная Азия – Европейский союз и Международный климатический форум.
Также было подписано историческое соглашение о границах между Узбекистаном, Таджикистаном и Кыргызстаном. Президент предложил объявить 2026 год «Годом развития махаллей и общества».
Были поставлены задачи по превращению махаллей в центры справедливости и воспитания, запуску платформы «Устойчивый город», а также по шести основным направлениям – улучшению инфраструктуры, переходу к технологическому и инновационному экономическому росту, стимулированию внутреннего спроса, развитию рынка труда и профессионального образования, развитию экологии и зелёной энергетики, а также реформированию государственного управления и судебно-правовой системы. Шавкат Мирзиёев подчеркнул необходимость пересмотра стратегии «Узбекистан – 2030» и выразил уверенность, что благодаря единству народа можно достичь высоких целей.