2026 yilda O‘zbekistonda 782 ta yangi loyiha amalga oshiriladi
2026 yilda O‘zbekistonda umumiy qiymati 52 milliard dollar bo‘lgan 782 ta yangi sanoat va infratuzilma loyihalari amalga oshiriladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Prezident Shavkat Mirziyoyev ma’lum qildi. Kelgusi yilda 14 milliard dollar qiymatidagi 228 ta yirik ishlab chiqarish quvvatlarini ishga tushirish rejalashtirilgan.
Ushbu loyihalar mamlakatning texnologik va innovatsion rivojlanishida muhim o‘rin tutadi. Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, iqtisodiyotning raqobatbardoshligini oshirish, investitsiyalar samaradorligini ta’minlash va sanoat tarmoqlarini texnologik jihatdan yangilash uchun yangicha yondashuvlar zarur bo‘ladi.
Bu maqsadda iqtisodiyot va moliya, investitsiyalar, sanoat va savdo vazirliklarining faoliyati qayta ko‘rib chiqiladi. Loyihalar doirasida yangi metallurgiya majmualari, kimyo zavodlari va yuqori texnologiyali sanoat tarmoqlarini rivojlantirish rejalashtirilgan.
Masalan, Namangan viloyatida oltin va kumush konlarini rivojlantirish ishlari olib boriladi. Olmaliqda yiliga 300 ming tonna katod mis ishlab chiqarish quvvatiga ega metallurgiya majmuasi qurilmoqda.
Shuningdek, Samarqanddagi kimyo zavodi va Qashqadaryo viloyatida o‘g‘itlar hamda kimyoviy mahsulotlar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi. Sanoat rivojlanish dasturi doirasida besh yil ichida sanoat mahsulotlarining qo‘shilgan qiymati 36,5 milliard dollardan kamida 60 milliard dollarga yetkazilishi ko‘zda tutilgan.
Yuqori texnologiyali tarmoqlardagi mahsulot hajmi esa ikki yarim barobarga oshiriladi. Natijada, 2026 yilga kelib eksport hajmi 40 milliard dollarga yetadi.
Tayyor va yarim tayyor mahsulotlarning umumiy ulushi 55 foizdan oshishi rejalashtirilgan. Bu ma’lumotlar *One.uz* saytida e’lon qilingan.

В 2026 году в Узбекистане будет реализовано 782 новых проекта
В 2026 году в Узбекистане будет реализовано 782 новых промышленных и инфраструктурных проекта общей стоимостью 52 миллиарда долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил Президент Шавкат Мирзиёев. В следующем году планируется запуск 228 крупных производственных мощностей стоимостью 14 миллиардов долларов.
Эти проекты занимают важное место в технологическом и инновационном развитии страны. По словам Президента, для повышения конкурентоспособности экономики, обеспечения эффективности инвестиций и технологического обновления отраслей промышленности необходимы новые подходы.
В этой связи будет пересмотрена деятельность министерств экономики и финансов, инвестиций, промышленности и торговли. В рамках проектов планируется развитие новых металлургических комплексов, химических заводов и высокотехнологичных отраслей промышленности.
Например, в Наманганской области ведутся работы по развитию золотых и серебряных рудников. В Алмалыке строится металлургический комплекс с мощностью производства катодной меди 300 тысяч тонн в год.
Кроме того, в Самарканде будет запущен химический завод, а в Кашкадарьинской области — производство удобрений и химической продукции. В рамках программы развития промышленности предусмотрено увеличение добавленной стоимости промышленной продукции с 36,5 миллиарда долларов до как минимум 60 миллиардов долларов в течение пяти лет.
Объем продукции в высокотехнологичных отраслях будет увеличен в 2,5 раза. В результате к 2026 году объем экспорта достигнет 40 миллиардов долларов.
Планируется, что доля готовой и полуфабрикатной продукции превысит 55 процентов. Эти данные опубликованы на сайте *One.uz*.