O‘zbekistonda suvni tejash uchun 3,3 trln so‘m ajratiladi
2026-yilga borib, O‘zbekistonda suvni tejash texnologiyalarini joriy etish uchun 3,3 trillion so‘m mablag‘ ajratilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Prezident Shavkat Mirziyoyev Oliy Majlisga qilgan murojaatida ma’lum qildi. Ushbu dastur doirasida umumiy uzunligi 1,3 ming kilometr bo‘lgan asosiy magistral kanallar beton bilan qoplanadi.
Ushbu chora-tadbirlar yiliga qo‘shimcha 500 million kubometr suvni tejash imkoniyatini beradi. Bundan tashqari, ochiq drenaj va kollektorlarni yopiq tizimga o‘tkazish, yangi kanallar qurish va mavjudlarini ta’mirlash ishlari amalga oshiriladi.
Toshkent shahrida esa alohida dastur doirasida 150 kilometr yopiq drenaj tizimi barpo etiladi, 197 kilometr kanal va kollektorlar ta’mirlanadi hamda 63 kilometr yangi kanallar qurilishi rejalashtirilgan. Ushbu ishlar poytaxtda salqin mikroiqlim yaratish va yashil hududlarni kengaytirishga xizmat qiladi.

В Узбекистане для экономии воды выделяется 3,3 трлн сум
К 2026 году в Узбекистане планируется выделить 3,3 триллиона сумов на внедрение технологий экономии воды. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил Президент Шавкат Мирзиёев в своем обращении к Олий Мажлису. В рамках этой программы основные магистральные каналы общей протяженностью 1,3 тысячи километров будут покрыты бетоном.
Эти меры позволят ежегодно дополнительно экономить 500 миллионов кубометров воды. Кроме того, планируется перевод открытых дренажей и коллекторов в закрытую систему, строительство новых каналов и ремонт существующих.
В Ташкенте в рамках отдельной программы будет построена 150-километровая закрытая дренажная система, отремонтировано 197 километров каналов и коллекторов, а также запланировано строительство 63 километров новых каналов. Эти работы будут способствовать созданию прохладного микроклимата и расширению зеленых зон в столице.
Данные меры направлены на эффективное управление водными ресурсами и улучшение экологического баланса. Информация опубликована на сайте one.uz.