2026 yilda mahallalarni rivojlantirishga 500 mlrd so‘m ajratiladi
2026 yilda mahallalarni rivojlantirish uchun 500 milliard so‘m mablag‘ ajratilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu mablag‘ deputatlar tomonidan o‘z saylov okruglaridagi loyihalarni amalga oshirishga yo‘naltiriladi. Bu haqda Prezident Shavkat Mirziyoyev ma’lum qildi.
Shuningdek, deputatlar tashabbusi bilan hududlarda yashil hududlar va bog‘lar barpo etish uchun qo‘shimcha 330 million so‘m ajratilishi belgilangan. Ushbu mablag‘lar 9 mingdan ortiq mahallalarni rivojlantirishga qaratilgan keng ko‘lamli dastur doirasidagi umumiy 8,5 trillion so‘mlik mablag‘ning bir qismini tashkil etadi.
Prezidentning ta’kidlashicha, 2026 yildan boshlab O‘zbekiston mahallalarda infratuzilma muammolarini bartaraf etish va tadbirkorlik uchun qulay sharoitlar yaratishga kompleks yondashuvni qo‘llaydi. Shavkat Mirziyoyevning so‘zlariga ko‘ra, mamlakatning farovonligi aynan mahalladan boshlanadi.
Davlat rahbari yo‘llar, elektr energiyasi va suv ta’minoti, transport tizimi, shuningdek, maktablar va poliklinikalardagi sharoitlar orqali odamlar olib borilayotgan islohotlarning samaradorligini baholashini ta’kidladi. Rejalarga ko‘ra, 2030 yilga borib, bunday yondashuv hatto eng olis hududlarni ham o‘zgartirib, respublikaning barcha hududlarida qulay muhit yaratishga xizmat qiladi.
Prezidentning qayd etishicha, mahallalardagi keng ko‘lamli o‘zgarishlar davlat boshqaruvi, iqtisodiyot, ta’lim va ekologiya sohalarida chuqur islohotlarni amalga oshirishni talab qiladi.

В 2026 году на развитие районов будет выделено 500 млрд сум
В 2026 году планируется выделить 500 миллиардов сум на развитие махаллей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти средства будут направлены депутатами на реализацию проектов в их избирательных округах. Об этом сообщил Президент Шавкат Мирзиёев.
Кроме того, по инициативе депутатов предусмотрено выделение дополнительных 330 миллионов сум на создание зеленых зон и парков в регионах. Эти средства являются частью общей программы на сумму 8,5 триллиона сум, направленной на развитие более 9 тысяч махаллей.
По словам Президента, начиная с 2026 года Узбекистан применит комплексный подход к решению проблем инфраструктуры в махаллях и созданию благоприятных условий для предпринимательства. По словам Шавката Мирзиёева, благосостояние страны начинается именно с махалли.
Глава государства подчеркнул, что эффективность проводимых реформ будет оцениваться через состояние дорог, электроснабжения и водоснабжения, транспортной системы, а также условий в школах и поликлиниках. Согласно планам, к 2030 году такой подход изменит даже самые отдалённые районы, способствуя созданию комфортной среды во всех регионах республики.
Президент отметил, что масштабные изменения в махаллях требуют проведения глубоких реформ в сферах государственного управления, экономики, образования и экологии.