2026 yilda mahallalarni rivojlantirishga 500 mlrd so‘m ajratiladi
2026 yilda mahallalarni rivojlantirish uchun 500 milliard so‘m mablag‘ ajratilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu mablag‘ deputatlar tomonidan o‘z saylov okruglaridagi loyihalarni amalga oshirishga yo‘naltiriladi. Bu haqda Prezident Shavkat Mirziyoyev ma’lum qildi.
Shuningdek, deputatlar tashabbusi bilan hududlarda yashil hududlar va bog‘lar barpo etish uchun qo‘shimcha 330 million so‘m ajratilishi belgilangan. Ushbu mablag‘lar 9 mingdan ortiq mahallalarni rivojlantirishga qaratilgan keng ko‘lamli dastur doirasidagi umumiy 8,5 trillion so‘mlik mablag‘ning bir qismini tashkil etadi.
Prezidentning ta’kidlashicha, 2026 yildan boshlab O‘zbekiston mahallalarda infratuzilma muammolarini bartaraf etish va tadbirkorlik uchun qulay sharoitlar yaratishga kompleks yondashuvni qo‘llaydi. Shavkat Mirziyoyevning so‘zlariga ko‘ra, mamlakatning farovonligi aynan mahalladan boshlanadi.
Davlat rahbari yo‘llar, elektr energiyasi va suv ta’minoti, transport tizimi, shuningdek, maktablar va poliklinikalardagi sharoitlar orqali odamlar olib borilayotgan islohotlarning samaradorligini baholashini ta’kidladi. Rejalarga ko‘ra, 2030 yilga borib, bunday yondashuv hatto eng olis hududlarni ham o‘zgartirib, respublikaning barcha hududlarida qulay muhit yaratishga xizmat qiladi.
Prezidentning qayd etishicha, mahallalardagi keng ko‘lamli o‘zgarishlar davlat boshqaruvi, iqtisodiyot, ta’lim va ekologiya sohalarida chuqur islohotlarni amalga oshirishni talab qiladi.
Bugungi reyslar jadvali — 20 fevral
Bugun aeroportda 32 ta reys jo‘natilishi kutilmoqda, eng erta parvoz soat 02:40 da boshlanadi, eng kechi esa 23:40 da amalga oshiriladi, deb xabar berdi uzairways.com. Yo‘lovchilar orasida Dehli,
Samarqand aeroporti mintaqadagi eng tez rivojlanmoqda
Samarqand xalqaro aeroporti yana bir bor e’tiborga tushdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasida ushbu aeroport “eng tez rivojlanayotgan aeroport” sifatida tan olindi.