Toshkentda maxsus ehtiyojli bolalar uchun markaz ochiladi
2026-2027 o‘quv yilidan boshlab Toshkent shahrida Milliy ijtimoiy himoya agentligi qoshida Inklyuziv markaz ish boshlaydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Podrobno.uz xabar bermoqda. Ushbu markaz maxsus ehtiyojli bolalar uchun ta’lim va rivojlanish imkoniyatlarini kengaytirishga qaratilgan.
Shuningdek, mamlakatning boshqa hududlarida maxsus maktablar va internat maktablari negizida ko‘p funksiyali inklyuziv ta’lim muassasalari tashkil etilishi rejalashtirilgan. Bu maktablarda bolalar moslashtirilgan sinflarda ta’lim olib, ijtimoiy va o‘quv ko‘nikmalarini rivojlantirishlari, shuningdek, individual ta’lim rejalariga muvofiq o‘qishlari mumkin.
Bundan tashqari, ularga korreksion va kasbiy mashg‘ulotlarda ishtirok etish imkoniyati ham yaratiladi. 2027-yil 1-yanvardan e’tiboran Toshkentdagi Inklyuziv markazda pedagoglarning inklyuziv ta’lim borasidagi bilim va ko‘nikmalarini baholash maqsadida professional sertifikatlash tizimi joriy qilinadi.
Bu tizim o‘qituvchilarning malakasini oshirish va ta’lim sifatini yaxshilashga xizmat qiladi. Eslatib o‘tamiz, joriy yilning oktyabr oyida YuNESKOning 43-sessiyasida Prezident Shavkat Mirziyoyev nutq so‘zlab, gumanitar hamkorlikning yangi ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha bir qator tashabbuslarni ilgari surgan edi.
Ular orasida maxsus ehtiyojli bolalar uchun inklyuziv ta’limni rivojlantirish maqsadida YuNESKO Platformasini yaratish taklifi ham mavjud. Bu tashabbus inklyuziv ta’lim sohasida xalqaro hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan.

В Ташкенте откроется центр для детей с особыми потребностями
С учебного года 2026-2027 в городе Ташкент начнет работу Инклюзивный центр при Национальном агентстве социальной защиты. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает Podrobno.uz. Данный центр направлен на расширение возможностей образования и развития для детей с особыми потребностями.
Также планируется создание многофункциональных инклюзивных образовательных учреждений на базе специальных школ и интернатов в других регионах страны. В этих школах дети смогут обучаться в адаптированных классах, развивать социальные и учебные навыки, а также учиться согласно индивидуальным образовательным планам.
Кроме того, им будет предоставлена возможность участвовать в коррекционных и профессиональных занятиях. С 1 января 2027 года в Инклюзивном центре в Ташкенте будет введена система профессиональной сертификации для оценки знаний и навыков педагогов в области инклюзивного образования.
Эта система будет способствовать повышению квалификации учителей и улучшению качества образования. Напомним, что в октябре текущего года на 43-й сессии ЮНЕСКО Президент Шавкат Мирзиёев выступил с речью и предложил ряд инициатив по новым приоритетным направлениям гуманитарного сотрудничества.
Среди них есть предложение создать Платформу ЮНЕСКО для развития инклюзивного образования детей с особыми потребностями. Эта инициатива направлена на укрепление международного сотрудничества в сфере инклюзивного образования.