Qirg‘izistondagi zilzila O‘zbekistonda ham sezildi
26-dekabr kuni kechqurun Qirg‘izistonda sodir bo‘lgan yer silkinishi O‘zbekiston hududlarida ham sezildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Respublika Seysmoprognostik Monitoring Markazi ma’lumot berdi. Markaz xabariga ko‘ra, zilzila soat 21:17 da Qirg‘izistonning Botken viloyati hududida yuz bergan.
Epitsentr Toshkentdan 277 kilometr janubi-sharqda joylashgan bo‘lib, zilzilaning magnitudasi 3,2 ni tashkil qilgan. Yer qimirlash 10 kilometr chuqurlikda kuzatilgan.
O‘zbekiston hududida ushbu zilzila kuchsiz darajada sezilgan. Xususan, Farg‘ona tumanida yer silkinishi 2 ball atrofida qayd etilgan.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, zilzila oqibatida hech qanday zarar ko‘rilmagan, jabrlanganlar yoki vayronagarchiliklar haqida ma’lumot yo‘q. Hozirgi vaqtda vaziyat mutaxassislar tomonidan to‘liq nazorat ostida saqlanmoqda.
Bu kabi tabiiy hodisalar haqida aholini xabardor qilish va ehtiyot choralarini ko‘rish bo‘yicha ishlar davom ettirilmoqda. Ma’lumot manbasi: Respublika Seysmoprognostik Monitoring Markazi.

Землетрясение в Кыргызстане ощущалось также в Узбекистане
Вечером 26 декабря землетрясение, произошедшее в Кыргызстане, было также зафиксировано на территории Узбекистана. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщили в Республиканском сейсмопрогностическом мониторинговом центре. По данным центра, землетрясение произошло в 21:17 в Баткенской области Кыргызстана.
Эпицентр находился в 277 километрах к юго-востоку от Ташкента, магнитуда землетрясения составила 3,2. Колебания земли наблюдались на глубине 10 километров.
На территории Узбекистана землетрясение ощущалось слабо. В частности, в Ферганском районе колебания земли были зафиксированы примерно в 2 балла.
По словам специалистов, в результате землетрясения не было зафиксировано никаких повреждений, пострадавших или разрушений. В настоящее время ситуация находится под полным контролем специалистов.
Продолжаются работы по информированию населения о подобных природных явлениях и принятию мер предосторожности. Источник информации: Республиканский сейсмопрогностический мониторинговый центр.