Voyaga yetmaganlar bilan nikoh: javobgarlik kuchaytiriladi
O‘zbekistonda voyaga yetmagan shaxslar bilan nikoh masalalariga oid javobgarlikni kuchaytirish rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu o‘zgarishlar xotin-qizlar va bolalarning huquqlarini himoya qilishni kuchaytirishga xizmat qiluvchi yangi qonun loyihasida ko‘zda tutilgan. Loyihada yaqindan qarindoshlar o‘rtasida nikoh tuzishga qat’iy cheklovlar joriy etilishi nazarda tutilgan.
Xususan, tog‘a, amaki, amma va xolalarning jiyanlari bilan, shuningdek, tog‘avachcha, amakivachcha, ammavachcha va xolavachchalar o‘rtasida nikoh tuzish taqiqlanishi mumkin. Faqat farzandlikka olish holatlarida, agar qon-qarindoshlik mavjud bo‘lmasa, istisno holatlari qo‘llanilishi mumkin.
Shuningdek, ayrim istisno holatlarda, masalan, homiladorlik yoki bola tug‘ilishi sababli, tuman yoki shahar hokimi nikoh yoshini bir yilga kamaytirish vakolatiga ega bo‘ladi. Qonun loyihasidagi asosiy o‘zgarishlardan biri jazoni kuchaytirishga qaratilgan.
Agar voyaga yetmagan shaxs bilan nikoh munosabatlariga kirishish avval ma’muriy jazo qo‘llanilganidan keyin takror sodir etilsa, jarimalar miqdori sezilarli darajada oshirilishi mumkin. Yangi tartibga ko‘ra, jarima bazaviy hisoblash miqdorining 50–100 baravarigacha, ya’ni 20 milliondan 41 million so‘mgacha yetishi mumkin.
Bundan tashqari, majburiy jamoat ishlari yoki axloq tuzatish ishlari ham qo‘llanilishi mumkin. Amaldagi qonunchilikda bunday qilmishlar uchun jazo nisbatan yengil bo‘lib, yangi loyiha bolalar manfaatlarini himoya qilishni kuchaytirish uchun muhim qadam sifatida baholanmoqda.
Mazkur qonun loyihasi jamiyatda bolalar va xotin-qizlarning huquqlarini ta’minlashga qaratilgan muhim tashabbus sifatida ko‘rilmoqda (manba: zamin.uz).