O‘zbekistonda tug‘ilish darajasi sezilarli oshdi
2025-yilning yanvar-sentyabr oylari davomida O‘zbekistonda tug‘ilish ko‘rsatkichlari sezilarli darajada oshgani kuzatildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Milliy statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu davrda mamlakat bo‘ylab jami 664,6 ming nafar tirik tug‘ilish holati qayd etilgan. Statistikaga ko‘ra, tug‘ilishlarning asosiy qismi yakka tartibda ro‘yxatga olingan.
Xususan, 649 041 holatda bir nafar bola tug‘ilgan. Shuningdek, 15 136 ta egizak tug‘ilish holati aniqlangan.
Bundan tashqari, kam uchraydigan holatlar qatorida 3 yoki undan ortiq bola tug‘ilgan 421 ta voqea qayd etilgan. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, ushbu ko‘rsatkichlar aholining tabiiy o‘sishi barqaror ekanini ko‘rsatadi.
Ayniqsa, ayrim viloyatlar tug‘ilish soni bo‘yicha yetakchi o‘rinlarni egallab kelmoqda. Bu esa mamlakatda demografik o‘sish barqarorligini ta’minlashda muhim ahamiyatga ega.

В Узбекистане значительно вырос уровень рождаемости
В период с января по сентябрь 2025 года в Узбекистане наблюдалось значительное увеличение показателей рождаемости. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Национального статистического комитета, за этот период по всей стране было зарегистрировано всего 664,6 тысячи живорождений. Согласно статистике, основная часть рождений была зарегистрирована поодиночке.
В частности, в 649 041 случае родился один ребенок. Также было зафиксировано 15 136 случаев рождения близнецов.
Кроме того, среди редких случаев зарегистрировано 421 событие рождения троих и более детей. По словам специалистов, эти показатели свидетельствуют о стабильном естественном приросте населения.
Особенно некоторые регионы занимают лидирующие позиции по числу рождений. Это имеет важное значение для обеспечения стабильности демографического роста в стране.