Yangi yil kunlari ob-havo: yomg‘ir, tuman, iliq havo
"O‘zgidromet" Yangi yil bayrami arafasida, ya’ni 29 dekabrdan 1 yanvargacha bo‘lgan kunlar uchun ob-havo ma’lumotlarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, bayram kunlari mamlakatning turli hududlarida havo asosan o‘zgaruvchan bo‘lib, ba’zi joylarda yomg‘ir yoki qor yog‘ishi mumkin. Qoraqalpog‘iston va Xorazmda 29–30 dekabr kunlari yog‘ingarchilik ehtimoli mavjud.
31 dekabr va 1 yanvarda esa havo quruq bo‘lishi kutilmoqda. Ayrim joylarda tuman tushishi mumkin.
Harorat kunduzi 5–10 daraja iliq atrofida bo‘ladi. Buxoro va Navoiy viloyatlarida 29–31 dekabr kunlari yomg‘ir yog‘ishi mumkin.
Yangi yilning birinchi kuni esa yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol kuchayishi ehtimoli ham mavjud.
Toshkent shahri va markaziy hududlarda 30–31 dekabr kunlari ba’zi joylarda yomg‘ir yog‘ishi mumkin. 29 dekabr va 1 yanvarda havo nisbatan barqaror bo‘lishi prognoz qilinmoqda.
Harorat kechasi 0–5 daraja iliq bo‘lishi kutilmoqda. Janubiy viloyatlarda ham bayram kunlari yomg‘ir ehtimoli bor.
Kunduzi harorat 7–12 daraja iliq atrofida bo‘ladi. Farg‘ona vodiysida esa ayrim kunlari yomg‘ir yog‘ishi mumkin, harorat pasayadi.
Tog‘li hududlarda Yangi yilni qorli ob-havo bilan kutib olish ehtimoli yuqori. Ba’zi joylarda qor yog‘ishi va yo‘llarda yaxmalak paydo bo‘lishi mumkin.
Umuman olganda, Yangi yil bayramida barcha hududlarda qor yog‘ishi kutilmayapti. Ammo ayrim hududlarda qishki manzaralar kuzatilishi mumkin.
Sinoptiklar bayram sayohatlarini rejalashtirayotganlarni ob-havo sharoitlarini hisobga olishga chaqirmoqda. Manba: O‘zgidromet.